Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Makro: Ceny nemovitostí ve Spojeném království v únoru mírně rostly

02.03.2011 | 19:04 0 Komentářů

Přehled britských stavebních společnosti potvrdil stagnující trh nemovitostí a nejistý hospodářský výhled. Sezónně očištěný index cen nemovitostí sice vzrostl o 0,3%, v meziročním srovnání pouze zúžil pokles z -1,4% na -0,1%.

Většinový konsenzus předpokládal pokles o 0,2% a meziroční změnu -0,2%. Průměrná cena typického rodinného domu se oproti lednu jen nepatrně snížila o 28 liber na 161 183 liber, ve stejném období před rokem dosahovala 161 320 liber. Klíčový tříměsíční indikátor budoucích změn zmírnil pokles na -0,1% a setrval v záporných hodnotách.

Poptávka po bydlení se letos pravděpodobně stabilizuje, i když výrazně pod úrovněmi před krizí. Počet nových zájemců o bydlení je ale mnohem nižší, než byl před krizí. Velkým problémem současnosti je dostupnost úvěrů a také ceny nemovitostí. Britské banky po finanční krizi zpřísnily standardy. V současnosti požadují 21% počáteční hodnoty nemovitosti. Ceny domů jsou stále vysoké, dosahují pětinásobek průměrného příjmu a pro mnoho Britů je vlastní bydlení pouze snem. Jedním z důvodů je velký útlum výstavby v letech 2008-2008 a také v posledních dvou letech. Nedostatek nabídky poskytuje podporu cen nemovitostí.
 

Vysoká inflace v důsledku změn DPH a nárůst cen potravin a surovin na světových trzích je nepříznivý faktor. Spotřebitelské ceny v lednu rostly o 0,1% a meziroční růst opět zrychlil o 0,3% na 4,0%. Inflace setrvává ve Spojeném království po několik čtvrtletí nad střednědobým inflačním cílem a může nakonec přimět Bank of England zvýšit úrokové sazby.

Oddělená statistika Bank of England uvedla, že počet schválených úvěrů na bydlení v lednu překvapivě vyskočil o 3 tisíce na 45 723, zatímco většinový konsenzus předpokládal pokles na úroveň 42 500. Ukazatel setrval pod půlročním průměrem 46,7 tisíc.

Hodnota zajištěných úvěrů pro fyzické osoby nečekaně vylétla o 1,8 miliard liber, předčila očekávání a předčila šestiměsíční průměr. Meziroční růst ale setrval beze změn na 0,7%. Poptávka po spotřebitelských úvěrech se naopak snížila o 0,3 mld liber a v meziročním srovnání rostla o 0,8%. Půjčky z kreditních karet vzrostly o 0,1 mld liber, hodnota ostatních úvěrů se snížila o 0,4 mld liber. Většinový konsenzus předpokládal nárůst o 0,1 mld liber.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.