Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Makro: Ceny nemovitostí ve Spojeném království v dubnu klesaly

04.05.2011 | 14:35 0 Komentářů

Dubnový přehled britských stavebních společností uvedl, že se ceny nemovitostí na počátku druhého čtvrtletí snížily a odrážely slabou poptávku. Sezónně očištěný index HPI klesl o 0,2% a meziročně o 1,3%. Podle Nationwide je trh statický a existuje jen málo důkazů o tom, že bude pokles cen stávajících domů pokračovat v následujících měsících. Většinový konsenzus předpokládal nárůst cen o 0,1% a meziroční pokles 0,7%.

Průměrná cena typického rodinného domu se pohybovala na úrovni 165 609 liber, oproti 167,802 liber ve stejném období loňského roku. Klíčový tříměsíční ukazatel vzrostl o 0,6% a odrážel poměrně silnou aktivitu v únoru a březnu.

Hospodářský výhled je v Británii značně nejistý. Ekonomika se v 1Q dokázala zotavit z poklesu, podmínky na trhu se práce se nepatrně zlepšily, avšak spotřebitelská důvěra setrvala poblíž nejnižších úrovní v historii. Negativní faktor představuje velmi vysoká inflace v důsledku změn DPH a nárůstu cen surovin a také blížící se zpřísnění měnové politiky Bank of England.

Oddělená statistika Bank of England za březen uvedla, že se počet schválených úvěrů na bydlení zvýšil o 848 na 47 557 a výsledek zaostal za očekáváním. Většina ekonomů předpokládala nárůst o 1291 na 48 000. Celková hodnota úvěrů se meziměsíčně snížila o 0,5 mld na 11,4 mld liber.

Hodnota zajištěných úvěrů pro fyzické osoby rostla o 0,4 miliard liber, výrazně pomaleji než o 1,0 mld liber v únoru a pod konsenzuální předpovědí 0,6 mld liber. Meziroční růst 0,7% setrval na stabilní úrovni. Také poptávka po spotřebitelských úvěrech zpomalila růst. Hodnota poskytnutých půjček se zvýšila pouze o 0,1mld liber a v meziročním srovnání růst stagnoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.