Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Makro: Ceny nemovitostí rostly v Číně pomaleji, PBoC nařídila bankám zvýšit rezervy

10.12.2010 | 17:04 0 Komentářů

Meziroční ceny nemovitostí 70 největších čínských měst rostly v listopadu o 7,7%, oproti 8,6% před měsícem, uvedl odhad čínského statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání růst zrychlil o 0,1% na 0,3%. Byl zaznamenaný 18. nepřetržitý měsíc růstu, meziroční tempo zpomalilo sedmý měsíc. V dubnu letošního roku ceny realit v Číně vyskočily o 12,8% a zaznamenaly největší vzestup od července 2005.

Úsilí Beijingu ochladit přehřátý trh nemovitostí doposud nepřinesl výsledky. Investice do nemovitostí za prvních 10 měsíců roku vyskočily o 36,5% na 3,81 bilionů juanů. Čínská centrální banka zvýšila poprvé od prosince 2007základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Říjnová inflace meziročně vyskočila o 4,4% na 2 ½ letý vrchol a vláda se obává, že se v listopadu vyšplhá na 5,1%.

Centrální banka dnes opět nařídila komerčním bankám navýšit povinné rezervy o dalších 50 bázických bodů s cílem omezit půjčování a tlumit inflační tlaky. Pro největších šest bankovních ústavů v zemi bude od 20. prosince stanovena míra minimálních povinných rezerv 19,0%. Je to již šestá změna v letošním roce po dvou rychlých zpřísnění v listopadu. Vláda již pozastavila žádosti o hypotéky pro třetí osoby a provádí zátah na spekulanty v sektoru nemovitostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.