Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Makro: BOJ znepokojuje nejistý výhled

27.12.2010 | 12:10 0 Komentářů

Zápis z listopadového jednání bankovní rady Bank of Japan zmiňuje rizika ohledně ekonomického výhledu a inflace. Zazněly obavy z poklesu, zvláště když tempo růstu ekonomiky zůstane pomalé. Pozornost by měla být nadále věnovaná možnosti dalšího posílení jenu, jež negativně ovlivňuje podnikatelskou a spotřebitelskou důvěru, snižuje konkurenceschopnost exportérů a firemní zisky.

BOJ v listopadu jednomyslně rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na 0,10% a zveřejnila detaily programu odkupu aktiv ve výši 5 bilionů jenů. Ustoupila tlaku vlády a přijala další mimořádné opatření v úsilí dostat ekonomiku z deflační spirály. Centrální banka se zavázala dlouhodobě držet mimořádně uvolněnou politiku a poskytovat likviditu bankovnímu sektoru.

Zotavení americké ekonomiky pozvolna pokračuje podpořené mimořádně rozvolněnou měnovou politikou. Druhé kolo kvantitativního uvolňování přijaté americkou centrální bankou den po zápisu BOJ vyvolal rozporuplné reakce. BOJ se obává, že mimořádná opatření přijatá ve vyspělých ekonomikách mohou mít vliv na udržitelný růst světové ekonomiky, prostřednictvím kanálů jako jsou měnové kurzy, ceny komodit a kapitálové toky, s ohledem na rozdíly v tempu zotavení ve vyspělých a rozvíjejících se ekonomikách.

BOJ předpokládá konec deflace v roce 2011. Pro letošní rok BOJ odhaduje pokles jádrových cen o 0,4%. HDP Japonska rostl ve 3Q 2009 o 1,1%, rychleji než o 0,7% v 2Q. Růst byl podpořen jednorázovými programy a mnozí ekonomové se obávají, že hospodářské zotavení ztratí dynamiku v roce 2011. Úřad vlády předpokládá zpomalení růstu na 1,5% z 3,1% v letošním roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.