Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Makro: BOE snižuje odhad růstu, inflační výhled

10.02.2010 | 18:04 0 Komentářů

Bank of England ve středu snížila odhad růstu britské ekonomiky i inflační cíl, guvernér Mervyn King uvedl, že ponechává dveře otevřené pro další kvantitativní uvolnění. Únorová čtvrtletní inflační zpráva odhalila očekávaný 3,2% růst pro druhé čtvrtletí 2011, což je mnohem nižší odhad než 4,0% růst viděný vloni v listopadu. Pro 2Q 2012 BOE projektuje 3,5% růst HDP. Centrální banka opět poznamenala, že síla budoucího zotavení je velmi nejistá a výstup nebude schopen dosáhnout úroveň srovnatelnou před krizí ještě velmi dlouhou dobu.

Krátkodobý inflační výhled vidí bankovní rada BOE poněkud výš než v listopadu. Pro 1Q 2010 předpovídá 3,3% nárůst než dojde ke snížení na 0,9%. Inflační výhled je podle BOE rovněž neobvykle nejistý, s významnými riziky na obě strany. King předpovídá, že inflace v lednu překročí 3,0% avšak bezy klesne pod 2,0% inflační cíl. Prosincové spotřebitelské ceny překonaly inflační cíl BOE poprvé od května 2009. Kvůli přechodnému zvýšení DPH a cen PHM vyskočil CPI na devítiměsíční maximum 2,9%. Inflační zprávu vydává MPC BOE od roku 1993 každé čtvrtletí. Report zahrnuje detailní hospodářskou analýzu a projekci inflace.

Před týdnem BOE rozhodla zastavit program kvantitativního uvolňování za 200 miliard liber z devizových rezerv, ponechala v úvaze možnost dalšího navýšení a udržet střednědobě inflaci pod kontrolou. Současně rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na nejnižší hladině v historii 0,5%.

Britská ekonomika vystoupila z poklesu ve čtvrtém čtvrtletí 2009 loudavým růstem o 0,1%, poté co ještě ve 3Q 2009 nečekaně klesla o 0,2% a setrvala v recesi páté čtvrtletí. BOE očekává, že dostupnost úvěrů zůstane pro podniky a domácnosti omezena a nutnost podpořit financování veřejného a privátního bude nadále tlumit domácí spotřebu. Pozitivní je, že míra nezaměstnanosti Velké Británie stagnovala na 7,8%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.