Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Makro: Béžová kniha Fedu- mírné hospodářské oživení pokračuje

14.04.2011 | 13:08 0 Komentářů

Béžová kniha americké centrální banky, zpráva o stavu ekonomiky za posledních šest týdnů, popisuje pokračující zlepšení hospodářské činnosti. Většina z dvanácti oblastí federálních rezervních bank popisovala zlepšení ve všech sektorech ekonomiky. Krátkodobý výhled byl většinou optimistický, v sedmi oblastech přetrvává nejistota, očekává se nebo již probíhá narušení výroby a prodeje v důsledku tragédie v Japonsku.

Všechny oblasti oznámily zlepšení výrobní činnosti, deset z nich další zrychlení. Komentáře k výhledu zůstaly obecně pozitivní, určitá nejistota panuje pro zbytek roku kvůli narušení produkce japonských korporací, geopolitickému klimatu a nejasnosti ohledně plánovaných výdajů americké vlády. Aktivita sektoru služeb vykazovala zlepšení ve většině oblastí. V oblasti nefinančních služeb solidní růst zejména v oblasti cestovního ruchu, restauratérských služeb. Dopravci v Atlantě předpokládají dočasné přerušení v důsledku katastrofy v Japonsku.

Spotřebitelské útraty obecně mírně rostly, automobilové tržby se zvyšovaly ve většině oblastí, když se projevila větší dostupnost úvěrů. Trh s bydlením téměř stagnoval nebo nadále oslaboval. Poptávka na trhu komerčních nemovitostí byla celkově slabá, ačkoli sedm oblastí hlásilo mírné zlepšení. Podmínky na trhu práce se obecně zlepšovaly, tlaky na mzdy byly slabé nebo utlumené, některé oblasti mají potíže s náborem vysoce kvalifikovaných pracovníků. Vyšší ceny komodit vytvářely tlaky na ceny. Ceny vstupů rostly ve většině oblastí, zejména ceny bavlny, zemědělských komodit, ropné produkty a průmyslové kovy.

Poptávka po úvěrech stagnovala nebo mírně rostla, kvalita služeb se výrazně zlepšovala, úvěrové standardy beze změn nebo mírně uvolněné. Béžová kniha shromažďuje informace o stavu ekonomiky před zasedáním bankovní rady. Fed v březnu zachoval základní úrokovou sazbu na 0 – 0,25% i velikost programu kvantitativního uvolňování beze změn. Předseda Rady guvernérů Ben Bernanke potvrdil, že Fed dokončí program odkupu aktiv podle plánu, tedy do konce druhého čtvrtletí. Střednědobý inflační výhled je mírně proinflační a vývoj je třeba pozorně monitorovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.