Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Makro: Bez opatření Fedu by míra nezaměstnanosti dosahovala 25%, Bernanke

06.12.2010 | 11:00 0 Komentářů

V 60 minutovém rozhovoru o ekonomice předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke pro CBS se znepokojením uvedl, že je to nejhorší oživení ekonomiky Spojených Států v historii. Pracovní trh setrvává v krizi, míra nezaměstnanosti se pohybuje 16 měsíců nad úrovní 9,5%. V listopadu počet lidí bez práce vyskočil o 276 tisíc na 15,11 milionů a míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,2% na 9,8%. Je zhruba na stejné úrovni jako v pololetí 2009, kdy se zotavila z krize.

Do konce roku 2009 ekonomika ztratila osm a půl milionů pracovních míst a doposud generovala jen asi jeden milion nových míst. Na neobvykle vysoké hladině 40% se pohybuje ukazatel dlouhodobé nezaměstnanosti. Bez opatření Fedu by míra nezaměstnanosti byla mnohem vyšší, srovnatelná s Velkou depresí 30.let minulého století na úrovni 25%.

V panickém roce 2008 musela americká centrální banka jednat velmi rychle a agresivně. Vynaložila na záchranu finančního systému zhruba 3,3 bilionů dolarů a snížila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu. V reakci na pomalé oživení ekonomiky Fed před měsícem spustil druhé kolo kvantitativního uvolňování. Hodlá do konce druhého čtvrtletí nakoupit dluhopisy za 600 miliard dolarů a je připraven v případě potřeby program rozšířit.

Rozvolněná měnová politika Fedu má odvrátit hrozbu deflační spirály a snížit vysokou nezaměstnanost. Podle šéfa Fedu potrvá čtyři až pět let než se nezaměstnanost sníží na 5% až 6%. Navzdory chmurným hospodářským vyhlídkám dvojitá recese americké ekonomice nehrozí.

Na otázku zda ekonomika stále nedosáhla udržitelné tempo růstu Bernanke odpověděl, že je poblíž této úrovně dvou a půl procentního bodu, je ale klíčové udržet stabilní míru nezaměstnanosti. Debata ohledně rozšíření daňových úlev bude tento týden žhavé téma na Capitol Hill. Podle šéfa Fedu je třeba přijmout dlouhodobá opatření ohledně snížení rozpočtového schodku, v současnosti ale není vhodné klima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.