Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Makro: Bernanke předpokládá oživení americké ekonomiky v druhém pololetí 2011

08.06.2011 | 12:34 0 Komentářů

Americká ekonomika by měla zrychlit v druhé polovině letošního roku, kdy dojde ke zlepšení na pracovním trhu, uvedl v úterním projevu v Atlantě šéf Fedu Ben Bernanke. Byl to jeho první veřejný projev po skličující páteční statistice o zaměstnanosti. Připustil, že je nezaměstnanost navzdory stimulačním opatření stále nepřijatelně vysoká. Podle jeho názoru odráží slabé ekonomické údaje přechodný vliv vysokých cen paliv a zemětřesení v Japonsku.

Nijak nenaznačil, zda se Fed zaváže k třetímu kolu kvantitativního uvolňování. Vyzval Kongres, aby důsledně prosazoval rozpočtové škrty, protože představují riziko pro křehké hospodářské oživení. Odmítl kritiku, že rozvolněná měnová politika je hybnou silou rychlého růstu cen potravin a energií v letošním roce. Zopakoval závazek centrální banky udržet úrokové sazby na nejnižší úrovni po tak dlouhou dobu, než dojde posílení základů pro hospodářský růst. “Dokud nebudeme vidět delší období silnějšího vytváření pracovních míst, nemůžeme se domnívat, že je hospodářské oživení trvalé,“ dodal Bernanke.

Zápis z dubnového jednání bankovní rady americké centrální banky zmiňoval diskuse ohledně stažení stimulačních opatření. Fed jednomyslně zachoval základní úrokovou sazbu na 0 – 0,25% i velikost programu kvantitativního uvolňování. Podporuje stávající politiku reinvestování splátek jistin z držby cenných papírů a dokončí nákup dluhopisů za 600 miliard dolarů podle plánu do konce druhého čtvrtletí. Fed potvrdil stabilní střednědobý inflační výhled. Připustil, že nárůst cen energií a komodit v posledních měsících zvyšuje inflaci a vývoj je nutný pozorně sledovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.