Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Makro: Bank of Japan zvažovala další uvolnění měnové politiky

13.10.2011 | 15:06 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady Bank of Japan ze dne 6-7. září zmiňuje rizika poklesu ekonomické aktivity a diskuse o dalším uvolnění měnové politiky v závislosti na budoucím vývoji. Členové bankovní rady upozornili na vážnou dluhovou krizi, které čelí státy eurozóny a potřebu dolarové likvidity na evropský finanční trh. Cítili, že zpomalení americké ekonomiky může být delší, než se předpokládalo a že nestabilita na finančních trzích nemusí být brzy vyřešena.

Bankovní rada zachovala základní úrokovou sazbu na 0-0,10%, program odkupu aktiv na 15 bilionů jenů a úvěrový program na 35 bilionů jenů. Konstatovala, že je nezbytné důkladně posoudit rozhodnutí na předchozím zasedání, kdy došlo k navýšení programu odkupu aktiv. Současně rozhodla prodloužit program půjček pro finanční instituce v oblastech zasažené zemětřesením. Zopakovala, že komplexní uvolnění měnové politiky musí hrát významnou roli při zajištění finanční stability a poskytování podpory pro posílení základů pro hospodářský růst.

Výhled je značně nejistý. Japonská ekonomika se po zemětřesení postupně zotavuje. Výroba a export se zvyšuje na úroveň před katastrofou. Zlepšuje se i domácí soukromá poptávka. Největší problém představuje deflace a silný devizový kurz jenu. BOJ předpokládá návrat na dráhu mírného oživení, ze současné fáze zpomalení, ve druhém pololetí fiskálního roku, opírající se o růst vývozu a domácí poptávky.

Hlavní prioritou vlády je maximální úsilí o obnovu postižených oblastí po zemětřesení, provádění vhodných opatření k řešení posilujícího jenu a formulaci třetího dodatkového rozpočtu na rok 2011. Podle srpnové předpovědi kabinetu poroste japonská ekonomika ve fiskálním roce 2011 o 0,5% a v roce 2012 o 2,5-3,0%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.