Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Makro: Bank of Japan zachovala úrokové sazby beze změn, snížila odhad růstu

28.04.2011 | 17:53 0 Komentářů

Na dnešním zasedání bankovní rada Bank of Japan jednomyslně zachovala základní úrokovou sazbu na 0 – 0,10% a spustila dlouhodobý podpůrný program pro instituce v oblastech zemětřesení s ohledem na budoucí rekonstrukce a obnovu. Jednoroční úvěrový program bude maximálně 1 bilion jenů za úrokovou sazbu 0,1% ročně.

S ohledem na možné zhoršení podnikatelského sentimentu a zvýšení averze rizika na finančních trzích navrhoval jeden člen bankovní rady navýšit velikost programu kvantitativního uvolňování o 5 bilionů na 45 bilionů jenů, návrh ale neprošel většinou hlasů. Centrální banka zopakovala svůj závazek pokračovat v nákupu dluhopisů a poskytovat dostatek likvidity pro posílení základů hospodářského růstu, pečlivě monitorovat výhled a v případě potřeby přijmout vhodná opatření.

BOJ v pololetním výhledu snížila prognózu růstu pro fiskální rok 2011 s konstatováním, že ekonomika zůstane pod silným tlakem v nejbližší době. Zemětřesení poškodilo výrobní podniky, narušilo dodavatelské řetězce, omezilo dodávky energií a utlumilo vývoz a domácí poptávku. V druhém pololetí by mělo dojít dojde k rychlému oživení ekonomiky na pozadí růstu výroby a vývozu. Stále je velmi obtížné předpovědět, jak dlouho bude trvat energetická krize a narušení dodavatelských řetězců. Podle březnových dat METI, klesla průmyslová výroba o 15,3%, což byl největší meziměsíční pokles v historii monitorování.

Centrální banka sestupně revidovala odhad růstu HDP na 0,6%, z lednové projekce 1,6%. Současně byl snížen odhad růstu pro rok 2010 z 3,3% na 2,8%. Projekce růstu pro fiskální rok 2012 byla naopak zvýšena z 2,0% na 2,9%.

BOJ předokládá růst CPI vyjma potravin v letošním roce o 0,7%, vyšší než původní odhad 0,3%. Pro rok 2012 byl odhad CPI vzestupně revidován z 0,6% na 0,7%. Centrální banka mimo jiné poznamenala, že se veřejný dluh v posledních letech výrazně rozšířil a je nutné naléhavě řešit fiskální konsolidaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.