Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Makro: Bank of Japan zachovala úrokové sazby a program kvantitativního uvolňování beze změn

07.09.2011 | 11:16 0 Komentářů

Bankovní rada japonské centrální banky na dnešním zasedání jednomyslně zachovala základní úrokovou sazbu na 0-0,10% a program kvantitativního uvolňování ve výši 50 bilionů jenů beze změn. Zopakovala, že komplexní uvolnění měnové politiky musí hrát významnou roli při posílení základů hospodářského růstu a zajištění stability na finančních trzích. Na předchozím zasedání navýšila program odkupu aktiv o 5 bilionů na 15 bilionů jenů a úvěrový program o 5 bilionů na 35 bilionů jenů.

Pokud jde o rizika pro ekonomický výhled je třeba pozorně sledovat, jak je ekonomika ovlivněna nejistotou ohledně vývoje v zahraničí a následnými výkyvy na devizových a finančních trzích. Dluhové problémy v USA a Evropě vyžadují velkou pozornost.

Japonská ekonomika se po zemětřesení postupně zotavuje. Výroba a export se zvyšuje na úroveň před katastrofou. Zlepšuje se i domácí soukromá poptávka. Největší problém představuje deflace a silný devizový kurz jenu. BOJ předpokládá návrat na dráhu mírného oživení, ze současné fáze zpomalení, ve druhém pololetí fiskálního roku opírající se o růst vývozu a domácí poptávky.

Zákonodárci se snaží zasáhnout proti posilujícímu jenu. Nový ministr financí Azumi zvažuje další intervence, pokud velmi silný směnný kurz bude ohrožovat oživení hospodářství. SNB v úterý stanovila minimální směnný kurz švýcarského franku, což vyvolává na BOJ tlak přijmout přísnější opatření proti posilujícímu jenu.

V červenci BOJ sestupně revidovala odhad růstu v letošním roce z 0,6% na 0,4%. Předpokládá růst spotřebitelských cen kromě potravin o 0,7%. Projekci růstu HDP v roce 2012 zachovala beze změn na 2,9%. Japonská ekonomika je v recesi, v druhém čtvrtletí HDP poklesl o 0,3% a následoval snížení o 0,9% v 1Q 2011.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.