Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Makro: Bank of Japan v srpnu zachovala úrokové sazby, souhlasila s dalším uvolněním měnové politiky

04.08.2011 | 12:13 0 Komentářů

Japonská centrální banka na dnešním zasedání jednomyslně zachovala základní úrokovou sazbu na 0-0,10% a rozšířila program kvantitativního uvolňování. Bankovní rada jednomyslně rozhodla navýšit program odkupu aktiv o 10 bilionů jenů na 50 bilionů jenů. Současně rozšířila úvěrový program o 5 bilionů jenů a 35 bilionů jenů. Centrální banka zopakovala, že komplexní uvolnění měnové politiky musí hrát významnou roli při obnově hospodářství po nejhorším zemětřesení v dějinách.

Výhled je značně nejistý. Nejnovější vývoj ekonomik v zámoří a následné výkyvy na finančních trzích mají negativní dopady na podnikatelský sentiment a následně na hospodářskou aktivitu Japonska. BOJ předpokládá návrat na dráhu mírného oživení, ze současné fáze zpomalení, opírající se o růst vývozu.

Ministerstvo financí současně intervenovalo na devizovém trhu proti posilujícímu jenu, poprvé od letošního března. Bank of Japan v červenci sestupně revidovala odhad růstu v letošním roce o 0,2% na 0,4%. Předpokládá růst spotřebitelských cen kromě potravin o 0,7% a index CGPI na úrovni 2,4%. Projekci růstu HDP v roce 2012 zachovala beze změn na 2,9%. Japonská ekonomika je v recesi, v prvním čtvrtletí 2011 HDP poklesl o 0,9%, po snížení o 0,7% v 4Q 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.