Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Makro: Bank of Japan v dubnu drží úrokové sazby beze změn

07.04.2010 | 12:57 0 Komentářů

Bankovní rada Bank of Japan v dubnu podle očekávání jednomyslně rozhodla držet základní úrokovou sazbu beze změn na nejnižší hladině 0,10%. Naposledy provedla změnu v prosinci 2008, snížila úrokovou sazbu o desetinu procentního bodu a navrhla stimulační opatření. MPB BOJ opatrně zvedla hodnocení proexportně zaměřené ekonomiky po čtvrtletním průzkumu podnikatelské důvěry.

Dubnové prohlášení BOJ vyznělo téměř beze změn. Ekonomiku podporují fiskální a monetární stimuly doma i v zahraničí, stále chybí dostatečný impulz trvalého oživení soukromé spotřeby. Pro ekonomiku platí kritická výzva překonat deflaci a nastoupit dráhu udržitelného růstu s cenovou stabilitou. Spotřebitelské ceny setrvaly v záporných hodnotách už 12 měsíců ale rychlost poklesu zpomalovala. Rostoucí veřejný dluh Japonska, který se vyšplhal k 200% HDP a je nejvyšší na světě, omezuje možnosti vlády pumpovat dál peníze do ekonomiky.

BOJ před měsícem ustoupila tlaku vlády a navýšila program likvidity o 10 bilionů jenů na 20 bil jenů. Komerční banky mohou nadále čerpat tříměsíční půjčky za fixní úrokovou sazbu 0,1%. Cílem je zesílit efekty peněžního uklidňování takovým způsobem aby dlouhodobé úrokové sazby klesaly. Očekává se, že stimul bude prodloužen do konce prvního fiskálního čtvrtletí.

Už v lednu 2009 začala BOJ nakupovat cenné papíry od obchodních bank, od března i korporační dluhopisy. Mimořádná opatření prodloužila do konce prosince. Program nízkoúročených půjček pro komerční banky, jenž má zlepšit financování podniků, nastavila na konec fiskálního roku 2009.

Deflační tlaky by mohly na počátku fiskálního roku 2010 postupně oslabovat v důsledku rostoucích cen ropy. Spotřebitelské ceny Japonska v únoru opět mírně klesly a zpomalovaly meziroční propad. inflace klesla o 0,1% a  meziroční ukazatel zužoval pokles z -1,3% na -1,1%. S vyloučením cen potravin očištěný ukazatel stagnoval a meziroční tempo snížilo pokles o 0,1% na -1,2%. BOJ v lednu revidovala očištěné ceny CPI pro fiskální rok 2010 z -0,8% na -0,5%.

Japonská ekonomika rostla ve čtvrtém čtvrtletí o 1,1% po revidované stagnaci ve 3Q a 1,3% expanzi ve 2Q 2009. Až do pololetí fiskálního roku 2010 BOJ očekává jen průměrné tempo ekonomické aktivity. Poté by mohl exportně řízený růst podnikatelského sektoru pozitivně ovlivnit sektor domácností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.