Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: Bank of Japan v červnu drží úrokové sazby beze změn, spustila podpůrný program

15.06.2010 | 11:37 0 Komentářů

Bankovní rada Bank of Japan (BOJ) 15.června ponechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na 0,10% a mimořádně uvolněnou měnovou politiku. Naposledy provedla změnu o desetinu procentního bodu v prosinci 2008. Současně oznámila podmínky, za kterých bude poskytovat komerčním bankám nízkoúročené půjčky oproti zástavě. Žádosti o úvěry budou přijímány do 31.března 2012 a celkový objem by neměl přesáhnout 3 biliony jenů.

V prohlášení BOJ zaznělo, že japonská ekonomika vykazuje další známky zotavení vyvolané hospodářským oživením v zámoří. Vývoz a výroba roste na pozadí vysoké poptávky rozvojových ekonomik, podnikové investice se pozvolna zvyšují a ovlivňují zaměstnanost v zemi. Soukromou spotřebu částečně podporují stimuly. Veřejné investice klesají, spotřebitelské ceny setrvávají v poklesu.

Pro ekonomiku platí kritická výzva překonat deflaci a nastoupit dráhu udržitelného růstu s cenovou stabilitou. Stále chybí dostatečný impulz trvalého oživení soukromé spotřeby. BOJ proto bude dlouhodobě udržovat uvolněnou měnovou politiku a zkoumá další způsoby, jimiž může přispět v této souvislosti. Program likvidity by měl směřovat do podnikatelského sektoru na podporu produktivity a nové poptávky.

Inflační výhled pravděpodobně nebude v kladných hodnotách dříve než na konci fiskálního roku 2011/12, což potvrdil i odhad MMF. Spotřebitelské ceny vyjma cen potravin v dubnu nepřetržitě klesaly čtrnáctý měsíc. Pro současného japonského premiéra Naoto Kana bude prioritou boj s deflací a snížení masívního veřejného dluhu, který se blíží 200% HDP. Investoři netrpělivě očekávají, že kabinet v červnu oznámí dlouhodobou růstovou strategii a fiskální rámec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.