Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Makro: Bank of England zachovala úrokové sazby, zvyšuje velikost programu nákupu aktiv

06.10.2011 | 14:02 0 Komentářů

Bank of England na dnešním zasedání zachovala základní úrokovou sazbu na 0,50% a nejnižší úrovni v historii. Naposledy prosadila změnu v březnu 2009. Bankovní rada současně hlasovala pro zvýšení velikosti program nákupu aktiv o 75 miliard liber na 275 miliard liber. Postoj zdůvodnila zhoršením výhledu pro hospodářský růst.

Tempo globální expanze zpomaluje. Slabá místa spojená se zadlužeností některých zemí eurozóny a problémy bank mají za následek velké napětí na finančních trzích, což ohrožuje britskou ekonomiku. Měnová stimulační politika a současný směnný kurz by měly přispět k oživení poptávky. Slabší výhled a zvýšená rizika poklesu mohou znamenat delší období slabého růstu britské ekonomiky.

Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu zrychlil o 0,1% na tříměsíční vrchol 4,5%. CPI překročil střednědobý inflační cíl 21 po sobě jdoucích měsíců. Zvýšená inflace odráží lednové zvýšení základní sazby DPH, nárůst cen energií a dovozní ceny. BOE nevyloučila, že se CPI bude v letošním roce pohybovat nad úrovní 5,0%.V příštím roce by cenové tlaky měly výrazně zmírnit, jakmile přechodné účinky ustoupí a tlak volných kapacit bude přetrvávat. Zhoršení výhledu vyvolal posun v rovnováze inflačních rizik a je pravděpodobné, že inflace klesne pod cíl ve střednědobém horizontu. Zápis z dnešního jednání bankovní rady bude zveřejněn 19. října.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.