Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Makro: Bank of England v srpnu zachovala úrokové sazby i program kvantitativního uvolňování beze změn

04.08.2011 | 13:36 0 Komentářů

Bank of England dnes podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu na úrovni 0,50%. Naposledy prosadila změnu v březnu 2009, tehdy snížila úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nejnižší úroveň v historii. Současně zachovala program odkupu aktiv na úrovni 200 miliard liber. Kvantitativní uvolňování zahájila v březnu 2009, poslední změna v programu nastala v listopadu 2009. Zápis z dnešního jednání bankovní rady vyjde 17. srpna.

Na červencovém jednání MPC zaujali jestřábí postoj pouze dva členové bankovní rady. Hlasování o programu kvantitativního uvolňování proběhlo v poměru 8-1. Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zmírnil na tříměsíční minimum 4,2%. Inflace výrazně překročila střednědobý inflační cíl 19 po sobě jdoucích měsíců, v důsledku dočasného nárůstu cen energií a komodit, zvýšení DPH a znehodnocení libry. Současný vývoj snížil pravděpodobnost, že k zpřísnění měnové politiky dojde v blízké budoucnosti.

Podle BOE bude oslabení ekonomické aktivity zřejmě trvat déle, než se čekalo. Fiskální problémy v eurozóně mohou navíc vyvolat další nepříznivé šoky na poptávku. Britská ekonomika se v druhém čtvrtletí 2011 rozšířila pouze o 0,2% a následovala 0,5% růst v 1Q.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.