Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Makro: Bank of England snížila prognózu růstu, inflace

10.08.2011 | 17:06 0 Komentářů

Bank of England ve čtvrtletním výkazu o inflaci snížila prognózu hospodářského růstu, kvůli zhoršení globálního výhledu. Poznamenala, že zejména rizika vycházející z eurozóny mají potenciál mít významný dopad na hospodářství Spojeného království. Rozvolněná měnová politika by měla nadále stimulovat růst poptávky, avšak pokračující tlaky na reálné příjmy domácností, vyplývající z růstu energií a dovozních cen mohou růst v blízké budoucnosti tlumit. Výhled pro hospodářský růst je stále velmi nejistý. Centrální banka oproti květnu sestupně revidovala odhad růstu pro rok 2012 o 0,1% na 2,7%. Do roku 2014 bude hospodářský růst Británie pravděpodobně nad, než pod historickým průměrem.

Inflace by mohla podle nejnovější předpovědi zmírnit růst v roce 2012 a v roce 2013, jakmile přechodné účinky ustoupí a tlak volných kapacit bude přetrvávat. Přesné načasování a rozsah jsou značně nejisté. Pravděpodobnost, že bude inflace nad nebo pod cílem ve střednědobém horizontu, je zhruba stejná. BOE nevylučuje, že se index CPI bude v letošním roce pohybovat na úrovni 5,0%. V červnu zmírnil růst na tříměsíční minimum 4,2% z květnové úrovně 4,5%. Inflace překročila střednědobý inflační cíl 19 po sobě jdoucích měsíců.

Od poslední inflační zprávy BOE drží základní úrokovou sazbu beze změn na 0,50 % i velikost programu odkupu dluhopisů na 200 miliard liber, financovaný z devizových rezerv.     

Britská ekonomika se v druhém čtvrtletí 2011 rozšířila pouze o 0,2%, následovala 0,5% růst v 1Q a pokles o 0,5% v 4Q 2010. Namísto zvýšení úrokových sazeb, vidí ekonomové šanci na další kolo kvantitativního uvolňování na posílení základů pro hospodářský růst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.