Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Makro: Bank of England hlasovala v srpnu o úrokových sazbách jednomyslně

17.08.2011 | 14:45 0 Komentářů

Zápis z jednání Bank of England z dne 3-4. srpna odhalil jednotný postoj ohledně úrokových sazeb (první od loňského května). Bankovní rada hlasovala jednomyslně pro zachování základní úrokové sazby na 0,5% a nejnižší úrovni v historii. Osm členů bankovní rady včetně guvernéra Mervyna Kinga hlasovalo pro zachování programu nákupu aktiv na úrovni 200 miliard liber. Jeden člen Adam Posen požadoval navýšení o 50 miliard liber.

Pro projednání proinflačních a protiinflačních rizik většina členů bankovní rady usoudila, že je vhodné zachovat stávající orientaci měnové politiky. Zápis BOE dále uvedl, že zpomalení růstu globální poptávky a zvýšené napětí na finančních trzích znamená, že se bilance rizik pro střednědobý inflační výhled vychýlila dolů. Někteří členové zvažovali důvody pro navýšení programu odkupu dluhopisů a posílení základů pro hospodářský růst.

Důkazy o zpomalení ekonomické aktivity, znepokojení ohledně fiskální politiky USA a významné výzvy, kterým čelí eurozóna způsobují turbolence na finančních trzích. Největší stinná rizika pochází z eurozóny. Centrální banka se obává, že tyto obavy mohou mít nepříznivý vliv na hospodářský výhled z hlediska dopadu na ceny aktiv, financování bank, podnikatelské a spotřebitelské důvěry.

Inflace Británie překročila 2,0% střednědobý inflační cíl dvacet po sobě jdoucích měsíců, v důsledku dočasného nárůstu cen energií a komodit, zvýšení základní sazby DPH a znehodnocení libry. Podle nejnovější předpovědi by inflace mohla zmírnit růst v roce 2012 a v roce 2013, jakmile přechodné účinky ustoupí a tlak volných kapacit bude přetrvávat. Přesné načasování a rozsah jsou značně nejisté. BOE nevyloučila, že se CPI bude v letošním roce pohybovat na úrovni 5,0%. V červenci meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil o 0,2% na 4,4%.

Britská ekonomika se v druhém čtvrtletí 2011 rozšířila pouze o 0,2% a následovala 0,5% růst v 1Q. V meziročním srovnání růst zpomalil z 1,6% na 0,7%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.