Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Makro: Bank of England hlasovala o rozšíření programu nákupu aktiv jednomyslně

19.10.2011 | 14:50 0 Komentářů

Záznam z jednání Bank of England z dne 5-6. října odhalil jednotný postoj ohledně navýšení programu odkupu aktiv o 75 miliard liber na 275 miliard liber. Devět členů bankovní rady včetně guvernéra Mervyna Kinga jedmyslně hlasovalo pro zachování úrokové sazby na nejnižší úrovni v historii 0,50%. Pro projednání inflačních rizik většina členů bankovní rady usoudila, že je vhodné zachovat stávající orientaci měnové politiky.

Hlavní proinflační rizika odráží zvýšení základní sazby DPH, nárůst cen energií a dovozní ceny. BOE nevylučuje, že inflace setrvá nad střednědobým cílem déle, než původně předpokládala. V září meziroční růst CPI zrychlil o 0,7% na 5,2% a vyrovnal rekordní maxima z září 2008. Inflace překročila střednědobý cíl (2,0%) 22 po sobě jdoucích měsíců.

Hlavní protiinflační riziko představuje slabý růst na straně poptávky. Oproti srpnové inflační zprávě došlo kvůli prohlubující se dluhové krizi ke zhoršení výhledu. Velké napětí na finančních trzích má negativní vliv na podnikatelskou a spotřebitelskou důvěru a může vyvolat zpřísnění úvěrových podmínek, což je hrozba pro oživení britské ekonomiky.

Nejnovější makrodata naznačují, že růst britské ekonomiky zpomalil a ve 4Q bude téměř nulový. Slabší výhled a zvýšená rizika poklesu mohou znamenat delší období slabého růstu ve Spojeném království. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že bez dalších stimulačních opatření může dojít k podstřelení inflačního cíle ve střednědobém horizontu. Pro stanovení rozsahu nákupů aktiv bude klíčová listopadová čtvrtletní inflační zpráva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.