Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Makro: Bank of Canada zachovala úrokové sazby beze změn

01.03.2011 | 16:08 0 Komentářů

Bank of Canada dnes podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu beze změn na 1,00%. Současně ponechala diskontní sazbu na 1,25% a depozitní sazbu na 0,75%. Naposledy prosadila změnu o čtvrt procentního bodu v září 2010. V prohlášení bankovní rady zaznělo, že je uvolněná měnová politika v souladu s mandátem dosáhnou střednědobý inflační cíl 2% a stažení stimulačních opatření je třeba pečlivě zvážit.

Oživení globální ekonomiky je v souladu s lednovou projekcí MPR, nicméně rizika zůstávají zvýšená. Ve Spojených Státech je hospodářské oživení nadále podporované monetárními a fiskálními stimuly. Dluhové problémy některých evropských zemí představují významný zdroj nejistoty globálního výhledu. Robustní poptávka rozvíjejících se tržních ekonomik řídí ceny komodit, které mohou být nadále posíleny geopolitickými nejistotami.

Oživení kanadské ekonomiky pokračuje rychleji, než se předpokládalo. Zatímco spotřeba je nadále silná, výdaje domácností poněkud opatrné. Podniky navyšují investice a využívají finanční podmínky. Čistý vývoz bude v nadcházejícím období více podporovat hospodářský růst a odrážet oživení v USA a globální poptávku po surovinách. Kombinace nižší produktivity a přetrvávající síla kanadského dolaru může oživení vývozu tlumit.

Lednový výhled MPR Bank of Canada očekává v letošním roce růst ekonomiky o 2,4% a poté o 2,8% v roce 2012. V roce 2010 HDP vzrostl o 3,1% a následoval pokles o 2,5% v roce 2009. Inflační tlaky zůstanou utlumené. CPI dosáhne 2,0% cíl teprve ke konci roku 2012 tím, jak se převis nabídky bude v ekonomice postupně vstřebávat a inflační očekávání zůstanou dobře ukotvená. Příští schůzka bankovní rady se uskuteční 12.dubna. Aktualizace hospodářského výhledu a inflace zveřejní vyjde ve zprávě MPR 13.dubna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.