Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Makro: Bank of Canada zachovala úrokové sazby beze změn

07.09.2011 | 16:51 0 Komentářů

Bankovní rada kanadské centrální banky dnes podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu na 1,00%. Naposledy prosadila zvýšení o čtvrt procentního bodu v září 2010. V prohlášení zaznělo, že se růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí kvůli dočasným faktorům zastavil. BOC předpokládá oživení v druhém pololetí tohoto roku podpořené výdaji domácností a podnikovými investicemi. Čistý vývoz bude pravděpodobně nadále utlumen, kvůli poklesu zahraniční poptávky, snížení konkurenceschopnosti a přetrvávající síle kanadského dolaru.

Evropská dluhová krize se prohloubila, volatilita na finančních trzích vzrostla a nejnovější data signalizují zpomalení globálního růstu. S ohledem na tyto nejistoty není nutné stahovat stimulační opatření. Zpětné revize v USA naznačují, že byla recese ekonomiky mnohem hlubší a její oživení měkčí, než se udávalo. V kombinaci s posledními makrodaty to znamená, že bude růst v USA slabší, než se původně předpokládalo. V rozvíjejících se ekonomikách zůstává růst silný, i když tempo růstu bude ale ovlivněno slabostí v rozvinutých ekonomikách. Ceny komodit oslabily, avšak setrvaly na vyšších úrovních.

Pomalejší globální ekonomický impuls bude tlumit domácí využití zdrojů a inflační tlaky. BOC předpokládá, že bude růst CPI mírný poté, co dočasné faktory vyšších cen potravin a energií odezní. CPI kromě energií a potravin by měl zůstat utlumen. Střednědobá inflační očekávání jsou dobře ukotvena. BOC bude nadále pozorně monitorovat vývoj kanadské a světové ekonomiky, včetně rizik a nastaví měnovou politiku v souladu s dosažením 2% inflačního cíle ve střednědobém horizontu. Příští schůzka bankovní rady se uskuteční 25. října, aktualizace výhledu včetně rizik vyjde v MPR 26. října.

Kanadská ekonomika ve druhém čtvrtletí na ročním základu nečekaně poklesla o 0,4% a následovala růst o 3,6 % v prvním čtvrtletí. Byl to první pokles od recese v 2Q 2009. Slabost ekonomiky způsobily převážně vnější faktory, jako přerušení dodávek z Japonska a útlum poptávky z USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.