Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Makro: Bank of Canada zachovala úrokové sazby beze změn

01.06.2011 | 12:21 0 Komentářů

Bank of Canada v úterý podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu beze změny na 1,00%. Naposledy prosadila zvýšení o čtvrt procentního bodu v září 2010. V prohlášení zaznělo, že expanze ekonomiky pokračuje, současný převis nabídky se v ekonomice postupně vstřebává a stimulační opatření budou nakonec stažena v souladu s mandátem dosáhnout střednědobý inflační cíl 2%.

Oživení globální ekonomiky je v souladu s dubnovou projekcí MPR BOC. Katastrofa, která zasáhla Japonsko, ovlivňuje ekonomickou aktivitu a způsobuje dočasné narušení dodavatelského řetězce ve vyspělých ekonomikách. Ceny komodit zmírnily růst, avšak zůstaly na vysokých úrovních, podporované slabostí na straně nabídky a robustní poptávkou rozvíjejících se tržních ekonomik. I přes problémy které zhoršují globální výhled, zůstávají globální finanční podmínky povzbudivé.

Oživení kanadské ekonomiky je robustní. Ekonomika rostla v 1Q ročním tempem 3,9% a odrážela pokračující silné podnikové investice, menší příspěvky vládních výdajů a výdajů domácností. Čistý vývoz byl utlumený kvůli snížení konkurenceschopnosti a přetrvávající síle kanadského dolaru.

Základní inflace zůstává relativně utlumená a inflační očekávání dobře ukotvena. BOC ale předpokládá, že dočasné faktory zvýší CPI v krátkodobém horizontu nad 3,0% a poté se přiblíží k 2,0% cíli v druhém pololetí 2012. Příští schůzka bankovní rady se uskuteční 19. července.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.