Sobota 08. srpna. Svátek má Soběslav.

Makro: Bank of Canada zachovala úrokové sazby beze změn

12.04.2011 | 17:44 0 Komentářů

Bank of Canada dnes podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu beze změn na 1,00%. Současně ponechala diskontní sazbu na 1,25% a depozitní sazbu na 0,75%. Naposledy prosadila zvýšení o čtvrt procentního bodu v září 2010. V prohlášení zaznělo, že je uvolněná měnová politika v souladu s mandátem dosáhnout střednědobý inflační cíl 2%.

Oživení globální ekonomiky je stabilní a v souladu s lednovou projekcí MPR BOC. Katastrofa, která zasáhla Japonsko bude vážně ovlivňovat ekonomickou aktivitu v 1H a způsobí krátkodobé narušení dodavatelských řetězců ve vyspělých ekonomikách. Robustní poptávka rozvíjejících se tržních ekonomik nadále řídí ceny komodit, které navíc posilují nabídkové šoky kvůli geopolitickým událostem. Přes značné problémy, zůstávají globální finanční podmínky povzbudivé a investoři mají znatelně menší averzi k riziku.

Oživení kanadské ekonomiky pokračuje rychleji, než BOC předpokládala, profil je do značné míry v souladu s lednovým výhledem. Centrální banka očekává další robustní nárůst podnikových investic i mírné zrychlení růstu spotřebitelských výdajů. Čistý vývoz bude v nadcházejícím období utlumený kvůli snížení konkurenceschopnosti a přetrvávající síly kanadského dolaru.

Bank of Canada revidovala projekci růstu ekonomiky v letošním roce na 2,9%, poté předpokládá zpomalení růstu na 2,6% v roce 2012. Ekonomika se vrátí na úroveň před krizí už v pololetí 2012, o dvě čtvrtletí dříve než předpokládal lednový výhled. Inflační tlaky zůstanou utlumené. Dočasné faktory zvýší CPI přibližně na 3,0% ve 2Q 2011a poté se přiblíží k 2,0% cíli v druhém pololetí 2012. Očištěné ceny by se měly postupně zvyšovat na 2% v pololetí 2012. Příští schůzka bankovní rady se uskuteční 31. května. Plná aktualizace výhledu a inflace, včetně rizik vyjde ve zprávě MPR BOC 13. dubna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.