Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Makro: Bank of Canada v říjnu ponechala základní úrokovou sazbu beze změn

19.10.2010 | 17:27 0 Komentářů

Bank of Canada 19.října podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změn na 1,00%. Současně zachovala diskontní sazbu na 1,25% a depozitní sazbu na 0,75%.

V prohlášení bankovní rady zaznělo, že oživení globální ekonomiky vstupuje do nové fáze, ve vyspělých ekonomikách dočasné faktory stimulující růst odsouvají fiskální konsolidace v daném časovém horizontu. Zatímco růst soukromé poptávky se zdá být ve vyspělých ekonomikách dostatečný k udržení hospodářského oživení, kombinace složité dynamiky trhu práce a pokračující úsilí o snižování zadluženosti v mnoha zemích signalizuje jen mírné tempo růstu oproti původní předpovědi.

Tyto faktory také přispívají k slabšímu než očekávanému oživení ve Spojených Státech. Růst rozvíjejících se tržních ekonomik pravděpodobně zvolní na udržitelnou úroveň poté, co budou staženy fiskální a monetární stimuly.

Hospodářský výhled Kanady se změnil. BOC předpokládá oproti červenci jen pozvolné oživení. BOC očekává letošní růst kanadské ekonomiky o 3,0%, v roce 2010 o 2,3% a v roce 2012 o 2,6%. Také červencový výhled MPR snížil projekci růstu v roce 2010 z 3,7% na 3,5%. Skromnější růstový profil odráží jen pozvolné oživení světové ekonomiky a tlumený růst výdajů domácností. Růst budou naopak vykazovat podnikové investice a čistý vývoz.

Inflace byla mírně pod červencovou projekcí BOC. Výhled inflace byl proto revidovaný dolů. CPI a očištěný CPI dosáhne 2,0% cíl teprve ke konci roku 2012 tím, jak převis nabídky bude v ekonomice postupně vstřebávat a inflační očekávání zůstanou dobře ukotvená. Aktualizace výhledu BOC pro ekonomiku a inflaci včetně rizik vyjde 20.října. Příští schůzka bankovní rady je naplánovaná na 7.prosinec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.