Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Makro: Bank of Canada v prosinci zachovala úrokové sazby beze změn

07.12.2010 | 16:00 0 Komentářů

Bank of Canada v prosinci ponechala základní úrokovou sazbu beze změn na 1,00%, v souladu s očekáváním. Současně zachovala diskontní sazbu na 1,25% a depozitní sazbu na 0,75%. V prohlášení zaznělo, že globální hospodářské oživení pokračuje v souladu s výhledem, avšak rizika vzrostla. Ve Spojených Státech pokračuje pozvolné oživení. Růst rozvíjejících se tržních ekonomik byl stále robustní ale započal zpomalovat na udržitelnou úroveň. Zadlužení některých evropských zemí může vyvolat obnovené napětí na finančních trzích.

Oživení v Kanadě pokračuje mírným tempem, v druhém pololetí bude růst ekonomiky pravděpodobně slabší než říjnový odhad MPR BOC. Zatímco výdaje domácností a zejména podnikové investice zaznamenaly ve třetím čtvrtletí robustní růst, čistý vývoz byl slabší, než se předpokládalo. To potvrzuje zjištěná rizika, že kombinace nižší produktivity a přetrvávající síla kanadského dolaru mohou tlumit oživení čistého vývozu.

BOC očekává v letošním roce růst ekonomiky o 3,0%, v roce 2011 o 2,3% a poté o 2,6% v roce 2012. Vývoj inflace je víceméně v souladu s projekcí BOC. CPI dosáhne 2,0% cíl teprve ke konci roku 2012 tím, jak se převis nabídky bude v ekonomice postupně vstřebávat a inflační očekávání zůstanou dobře ukotvená. Aktualizace výhledu pro ekonomiku a inflaci včetně rizik zveřejní BOC v lednu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.