Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Makro: Bank of Canada v červnu zvyšuje hlavní úrokovou sazbu o 0,25 pct

01.06.2010 | 16:37 0 Komentářů

Bankovní rada Bank of Canada (BOC) v červnu podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,50% a potvrzuje oživení ekonomiky. Skončilo 14-měsíční období nejnižší úrokové sazby v historii centrální banky. BOC současně zvýšila diskontní sazbu na 0,75%, depozitní sazbu ponechala beze změn na 0,25%.

V prohlášení centrální banka uvedla, že oživení světové ekonomiky pokračuje, je ale nerovnoměrné napříč jednotlivých zemí. Velmi silný růst nastartovaly rozvojové ekonomiky a silnější oživení nastává v USA, Japonsku a v ostatních průmyslových zemích. Existuje riziko zpomalení hospodářské aktivity v Evropě. Požadované vyvážení globálního růstu doposud nenastalo.

Oživení rozvinutých ekonomik bude poměrně utlumené a do značné míry závislé na fiskálních a monetárních stimulech. Nejistota dluhové krize v Evropě pravděpodobně vyústí ve vyšší náklady na vypůjčení a v některých zemích i k rychlejšímu zpřísnění monetární politiky. Potíže eurozóny prozatím Kanadu nijak vážně nezasáhly, vyjma snížení cen surovin a napětí na finančních trzích.

V Kanadě probíhá proces zotavení podle očekávání. Ekonomika rostla v 1Q robustním tempem 6,1% tažena výdaji na spotřebu. Růstový trend zaměstnanosti pokračuje, výdaje domácností v budoucnu zpomalí a budou více v souladu s růstem příjmů. Podnikové investice budou pro další zotavení kanadské ekonomiky klíčové.

CPI je vyvážený v souladu s dubnovým výhledem a odráží společný vliv silné domácí poptávky, zpomalení růstu mezd a celkového převisu nabídky. BOC v dubnu zvedla odhad letošního hospodářského růstu Kanady na 3,7%, než zpomalí na 3,1% v roce 2011.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.