Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Makro: Australská centrální banka zachovala úrokové sazby beze změn

06.09.2011 | 11:20 0 Komentářů

Bankovní rada australské centrální banky v úterý podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu na 4,75 %. Naposledy prosadila zvýšení o čtvrt procentního bodu v listopadu 2010. Konstatovala, že je výhled pro světovou ekonomiku v posledních měsících méně jasný, než na počátku roku a řada analytiků sestupně revidovala odhady růstu. Podmínky na globálních finančních trzích byly v posledních týdnech velmi neklidné, odrážely dluhové problémy a slabé vyhlídky růstu v Evropě a ve Spojených Státech. V současnosti je k dispozici málo důkazů, které by zjistily jakýkoli vliv evropských a amerických problémů na ostatní regiony.

Obchodní podmínky jsou v Austrálii na vysoké úrovni, investice v odvětví zdrojů rostou a situace v některých souvisejích odvětvích služeb je velmi dobrá. V jiných sektorech hospodářství je ale situace odlišná. Opatrné chování domácností a vysoký směnný kurz mají tlumící efekt, vládní výdaje jsou postupně snižovány. Celkově zůstává výhled pro hospodářský růst poněkud slabší, než se předpokládalo před několika měsíci. V blízké budoucnosti bude růst pravděpodobně v trendu nebo vyšší s ohledem na vývoj světové ekonomiky. Před měsícem centrální banka snížila prognózu růstu ekonomiky pro rok 2011, citující slabý růst spotřeby a pomalejší, než očekávané oživení těžebního průmyslu v Queensland. V srpnové čtvrtletní zprávě MPR revidovala odhad růstu HDP z 3,25% na 2,0%.

Bankovní rada považuje za rozumné zachovat stávající orientaci měnové politiky. Na příštích zasedáních bude nadále pečlivě posuzovat měnící se výhled pro hospodářský a růst a inflaci.
Guvernér Glenn Stevens uvedl, že je nadále znepokojen střednědobým výhledem pro inflaci, přestože prozatím zůstává v souladu s 2-3% cílem. Klíčovou otázkou je, do jaké míry bude mít měkčí globální a domácí růst tlumící efekt.

RBA předpokládá, že spotřebitelské ceny porostou ve čtvrtletí do prosince o 3,5%, rychleji než o 3,25% odhadované v květnu. Kromě energií a potravin pak o 3,25%. V druhém čtvrtletí růst spotřebitelských cen meziročně zrychlil o 0,3% na 3,6%, nejvyšší úroveň od roku 2008. RBA předpokládá, že se dočasné cenové šoky v nadcházejících čtvrtletích rozplynou a inflace se bude pohybovat poblíž střednědobého cíle 2-3%.

HDP Austrálie ve čtvrtletí do března poklesl o 1,2%. Jednalo se o největší čtvrtletní pokles za 21 let poté, co záplavy v Queensland měly nepříznivý dopad na těžařský sektor a vývoz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.