Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Makro: Australská centrální banka zachovala úrokové sazby beze změn

02.08.2011 | 12:17 0 Komentářů

Bankovní rada australské centrální banky v úterý zachovala základní úrokovou sazbu na 4,75 %, v souladu s očekáváním. Naposledy prosadila zvýšení o čtvrt procentního bodu na současnou úroveň loni v listopadu. Zvažovala, zda současné informace opravňují další zpřísňování politiky. Považuje ale za rozumné zachovat současnou měnovou politiku beze změn s ohledem na nejistotu panující na globálních finančních trzích.

Globální ekonomika pokračuje v expanzi, avšak tempo růstu v druhém čtvrtletí zpomalilo. Negativní vliv mělo narušení dodavatelských řetězců po zemětřesení v Japonsku a vysoké ceny komodit. Zmírnění velmi silného růstu nastalo i v Číně. Přetrvávala nejistota na finančních trzích kvůli fiskálním problémům v Evropě a USA.

HDP Austrálie ve čtvrtletí do března poklesl o 1,2%, víc než se čekalo. Jednalo se o největší čtvrtletní pokles za 21 let poté, co záplavy v Queensland měly nepříznivý dopad na těžařský sektor a vývoz. Podle RBA nebude v letošním roce hospodářský růst tak silný, jak se původně předpokládalo.

Obchodní podmínky jsou na vysoké úrovni, investice v odvětví zdrojů rostou. V jiných sektorech hospodářství je ale situace odlišná. Vládní výdaje i spotřeba domácností jsou v útlumu. Obnovení těžby uhlí ze zatopených dolů se neočekává dříve, než na počátku příštího roku. Ve střednědobém horizontu bude celkový růst pravděpodobně v trendu nebo vyšší s ohledem na vývoj světové ekonomiky.

RBA zůstává znepokojena střednědobým inflačním výhledem. V druhém čtvrtletí index spotřebitelských cen rostl o 0,9%, pomaleji než o 1,6% v 1Q. V meziročním srovnání růst opět zrychlil z 3,3% na 3,6%, nejvyšší úroveň od roku 2008. RBA předpokládá, že se dočasné cenové šoky v nadcházejících čtvrtletích rozplynou a inflace se bude pohybovat poblíž střednědobého cíle 2-3%.

Na příštím zasedání bude RBA pečlivě posuzovat měnící se výhled pro hospodářský růst a inflaci. Podle vyjádření Westpac by vzhledem ke globálním rizikům a zmírnění inflačních tlaků, mohlo dojít ke snížení úrokové sazby koncem tohoto roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.