Středa 22. září. Svátek má Darina.

Makro: Australská centrální banka zachovala úrokové sazby beze změn

01.03.2011 | 11:27 0 Komentářů

Bankovní rada australské centrální banky dnes podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,75 %. Naposledy ji zvýšila o čtvrt procentního bodu v listopadu 2010. Guvernér RBA Glenn Stevens v prohlášení uvedl, že je současná mírně restriktivní orientace měnové politiky z hlediska makroekonomického výhledu vhodná.

Globální ekonomika pokračuje ve své expanzi, tažena rozvíjejícímu ekonomikami. Ceny surovin pokračovaly v růstu a ovlivnily spotřebitelské ceny v mnoha zemích. Globální finanční podmínky setrvaly i nadále uvolněné.

Obchodní podmínky jsou v Austrálii na nejvyšší úrovni od počátku roku 1950 a podporují hospodářský růst. Podniky zvyšují investice v reakci na vysoké úrovně cen komodit. Výdaje domácností jsou ale nadále opatrné, znatelně roste míra úspor. Dopad letních záplav na ekonomiku je citelný, úroveň produkce by se měla obnovit v nadcházejících měsících. Hodnoty aktiv nezaznamenaly v posledních měsících výrazné změny, růst úvěrů je nadále umírněný.

Situace na trhu práce se v roce 2010 výrazně zlepšila, nastal neobvykle silný růst zaměstnanosti a pokles nezaměstnanosti. Většina předstihových ukazatelů naznačuje pokračující růst, i když pravděpodobně pomalejším tempem. Růst mezd se vrátil na úroveň před rokem 2009. Inflace je v souladu se střednědobým inflačním cílem 2-3%. V roce 2010 dosahovala 2,25%. Dočasný nárůst některých cen zemědělských komodit kvůli výpadku produkce by měl v průběhu roku polevit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.