Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Makro: Australská centrální banka v listopadu zvyšuje úrokové sazby

02.11.2010 | 10:38 0 Komentářů

Bankovní rada australské centrální banky v listopadu překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,75 % s účinností od 3.listopadu. Naposledy prosadila změnu o čtvrt procentního bodu v dubnu.

Guvernér RBA Glen Stevens v prohlášení uvedl, že bilance rizik se posunula do bodu, kdy je již skromné zpřísnění monetární politiky vhodné. Ekonomika těží z pokračujícího nárůstu poptávky po surovinách a má jen relativně skromné množství volné kapacity. Postupný tlak na využívání zdrojů povede s největší pravděpodobností k posilování inflačních tlaků.

Globální ekonomika rostla do pololetí roku 2010 rychleji než trend, v příštím roce pravděpodobně tempo růstu zvolní tím, jak silné zotavení rozvojových zemí poleví na trvale udržitelné tempo. V USA a Evropě bude hospodářský růst utlumen. Ceny surovin setrvávají stále velmi vysoké. Obchodní podmínky jsou proto v Austrálii nejlepší od roku 1950. Směnný kurz se v tomto roce významně zvýšil, odráží vysoké ceny komodit a měnovou politiku.

Stevens 24.října uvedl, že větší pružnost směnných kurzů v klíčových rozvíjejících se asijských ekonomikách pomůže snížit nerovnováhu globální ekonomiky. Současně ale varoval, že flexibilní směnné kurzy samy o sobě globální růst nepovzbudí.

Výhled je shodný s čtvrtletní projekcí růstu RBA. Stabilní poptávka po pracovní síle udržuje míru nezaměstnanosti na dohled tříletého minima. Úřad vlády odhaduje ke konci fiskálního roku 2010/11 nezaměstnanost pod hranicí 5,0 %. Hrubý domácí produkt Austrálie vzrostl ve čtvrtletí do června o 1,2 % a byl největší od 2Q 2007. MMF předpokládá letošní růst australské ekonomiky o 3,0% a v roce 2011 o 3,5%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.