Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Makro: Australská centrální banka podle očekávání zachovala úrokové sazby beze změn

03.05.2011 | 15:38 0 Komentářů

Bankovní rada australské centrální banky dnes podle očekávání zachovala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,75 %. Naposledy prosadila zvýšení o čtvrt procentního bodu v listopadu 2010. Guvernér RBA Glenn Stevens v prohlášení uvedl, že je současná mírně restriktivní orientace měnové politiky z hlediska makroekonomického výhledu vhodná.

Globální ekonomika pokračuje ve své expanzi, tažena rozvíjejícímu asijskými ekonomikami. Katastrofa v Japonsku má velký dopad na tamní průmysl a na výrobu hotových výrobků v zahraničí. Ceny surovin pokračovaly v růstu a ovlivnily spotřebitelské ceny v mnoha zemích. Řada z nich musela zpřísnit měnovou politiku. Globální finanční podmínky setrvaly i nadále uvolněné. Nejistota přetrvává ohledně evropské dluhové krize.

Obchodní podmínky jsou v Austrálii nejlepší za šest dekád a podporují hospodářský růst. Soukromé investice rostou především v těžařském sektoru v reakci na vysoké úrovně cen komodit. Výdaje a půjčky sektoru domácností jsou nadále utlumené, znatelně roste míra úspor. Záplavy omezily výkon některých klíčových odvětví, obnova těžby uhlí potrvá déle, než se čekalo. Úroveň produkce by se měla obnovit v nadcházejících měsících.

Pokud kde o výhled ekonomiky, bude růst ve střednědobém horizontu v trendu nebo vyšší. Je pravděpodobné, že bude HDP ve čtvrtletí do března v důsledku přírodních katastrof záporný.

Růst zaměstnanosti zpomalil, míra nezaměstnanosti se pohybuje v blízkosti 5,0%. Většina předstihových ukazatelů naznačuje pokračující růst, i když pomalejším tempem než v roce 2010. Směnný kurz australského dolaru je na své nejvyšší úrovni za několik desítek let a je nepříznivý pro exportéry. Růst mezd se vrátil na úroveň před rokem 2009.

Krátkodobý inflační výhled se zhoršil. V 1Q index CPI vyskočil na 1,6% z 0,4% ve 4Q a zaznamenal největší vzestup od 2Q 2006. Výrobní ceny vzrostly o 1,2% a následovaly 0,1% růst v předchozím čtvrtletí. RBA předpokládá, že se dočasné cenové šoky v nadcházejících čtvrtletích rozplynou a inflace se bude pohybovat poblíž střednědobého cíle 2-3%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.