Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Makro: Australská centrální banka podle očekávání zachovala úrokové sazby beze změn

07.06.2011 | 11:45 0 Komentářů

Bankovní rada australské centrální banky dnes zachovala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,75 % podle očekávání. Masívní prosincové záplavy ochromily v prvním čtvrtletí výkon klíčových odvětví ekonomiky. Guvernér RBA Glenn Stevens v prohlášení uvedl, že je současný mírně restriktivní postoj měnové politiky vhodný, bankovní rada bude i nadále pečlivě posuzovat výhled pro hospodářský růst a inflaci .

Australská ekonomika ve čtvrtletí do března klesla o 1,2% a následovala revidovaný růst o 0,8% ve 4Q. HDP klesl i přes solidní růst agregátní poptávky. Jednalo se o největší čtvrtletní pokles ekonomiky od 1Q 1991. Pokud kde o výhled, bude růst ve střednědobém horizontu v trendu nebo vyšší, uvedl Stevens. Obnovení těžby uhlí ze zatopených dolů potrvá déle, než se původně předpokládalo ale úroveň produkce se opět zvyšuje.

Krátkodobý výhled je proinflační. V prvním čtvrtletí index spotřebitelských cen vyskočil na 1,6% z 0,4% ve 4Q a zaznamenal největší vzestup od 2Q 2006. RBA předpokládá, že se dočasné cenové šoky v nadcházejících čtvrtletích rozplynou a inflace se bude pohybovat na konci roku poblíž střednědobého cíle 2-3%.

Bankovní rada před měsícem poznamenala, že pokud se budou ekonomické podmínky vyvíjet podle očekávání, bude zvýšení úrokové sazby v určitém okamžiku nutné k dosažení střednědobého inflačního cíle. Naposledy prosadila zvýšení o čtvrt procentního bodu v listopadu 2010.

JP Morgan Securities předpokládá, že RBA zvýší úrokové sazby v srpnu, zatímco bude vyčkávat na nezvratné důkazy o oživení spotřebitelských výdajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.