Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Makro: Aktivita výrobního sektoru USA v dubnu nepatrně oslabila

02.05.2011 | 16:49 0 Komentářů

Robustní růst výrobní aktivity Spojených Států pokračuje na počátku druhého čtvrtletí a je stále nejrychlejší od května 2004. Zaměstnanost vyvíjí významnou dynamiku a údaje za první čtyři měsíce roku jsou nejvyšší za posledních 38 let. Výrobce stále zatěžují významné cenové tlaky.

Ukazatel aktivity PMI v dubnu nepatrně oslabil o 0,8% na čtyřměsíční minimum 60,4 bodů a udržuje velmi rychlý růst čtvrtý měsíc, uvedl průzkum institutu řízení dodávek (ISM). Expanzi reportovalo sedmnáct z osmnácti sledovaných odvětví zpracovatelského průmyslu. Většinový konsenzus předpokládal PMI na úrovni 60,0 bodů a výsledek předčil očekávání. Hranice 60 označuje velmi dobrý stav sektoru, 50 bodů odděluje růst od poklesu, přičemž výroba se na růstu americké ekonomiky podílí zhruba z jedné pětiny.

Ukazatelé produkce (63,8) a objemu zakázek (61,7) rostou velmi rychlým tempem od prosince. Ukazatel dodavatelů přibrzdil růst. Korporace pokračovaly v nabírání nových zaměstnanců, i když pomaleji než v březnu. Indikátory exportních zakázek a nedokončené výroby velmi silně rostly, což může signalizovat budoucí trend výroby v následujících měsících. Zásoby výrobců se zvýšily poprvé v průběhu tří měsíců.

Vstupní cenový ukazatel v dubnu opět zesílil o 0,5% na 85,5 bodů a atakoval nejvyšší úrovně od července 2008 (88,5). Více jak 70% dotazovaných korporací zaznamenaly v dubnu vyšší ceny vstupů a pouze 1% pokles. ISM služeb vyjde ve středu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.