Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Makro: Aktivita výrobního sektoru USA klesla na 19-měsíční minimum

01.06.2011 | 16:57 0 Komentářů

Robustní aktivita zpracovatelského sektoru Spojených Států pravděpodobně skončí v druhém čtvrtletí v důsledku slabého růstu nových zakázek a výroby. Výrobce nadále zatěžují významné cenové tlaky.

Index výrobní aktivity PMI se v květnu propadl o 6,9 na 53,5 bodů, nejnižší úroveň od září 2009. Od počátku roku se přitom pohyboval nad úrovní 60 bodů a rostl velmi rychlým tempem, uvedl průzkum institutu řízení dodávek (ISM). Expanzi reportovalo pouze čtrnáct z osmnácti sledovaných odvětví zpracovatelského průmyslu. Většinový konsenzus předpokládal PMI na úrovni 58,0 bodů a výsledek zklamal očekávání. Hranice 60 označuje velmi dobrý stav sektoru, nad neutrální úrovní 50 bodů se PMI udržel 22 měsíců.

Ukazatelé produkce a nových zakázek prudce oslabily až na dohled udržitelné úrovně. Index dodavatelů a exportních objednávek přibrzdil růst. Korporace pokračovaly v nabírání nových zaměstnanců, avšak nejpomaleji za šest měsíců. Ukazatel rozpracovanosti zakázek prudce oslabil, což může signalizovat trend výroby v následujících měsících. Ukazatel zásob dokončené výroby zamířil po třech měsících růstu do poklesu.

Vstupní cenový ukazatel v květnu zmírnil růst z nejvyšších úrovní od července 2008. Zhruba tři pětiny dotazovaných korporací zaznamenaly vyšší ceny vstupů. ISM služeb USA vyjde v pátek, předpokládá se mírné oživení aktivity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.