Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Makro: Aktivita výrobního sektoru Česka zrychlila poprvé od ledna

03.05.2011 | 15:40 0 Komentářů

Na počátku druhého čtvrtletí zaznamenal český výrobní sektor rekordní expanzi. Podle dubnového přehledu Markit Economics, jenž zpracovává údaje pro banku HSBC, zrychlil index PMI Česka z 58,6 na 59,0 bodů a zaznamenal první nárůst od ledna. Výsledek vysoce předčil konsenzuální předpověď 57,9 bodů. Byla to čtvrtá nejvyšší úroveň od počátku monitorování v červenci 2001. Právě v lednu PMI vyskočil na rekordní úroveň 60,5 bodů. Nad hladinou 50 bodů, jenž odděluje růst od poklesu, se ukazatel pohybuje od listopadu 2009.

Tempo produkce nepřetržitě zrychluje od srpna 2009 a je vysoko nad dlouhodobým průměrem. Oproti lednové rekordní úrovni ale výroba zmírňuje třetí měsíc. Růst objemu nových zakázek zrychlil a odrazil se z březnového ročního minima. Silný růst poptávky byl zaznamenán v tuzemsku i v zahraničí, zejména v řadě evropských zemí. Výhled je proto nadále velmi příznivý.

Zaměstnanost se v dubnu zvyšovala rekordním tempem a nepřetržitě roste od března 2010. Firmy opět nabíraly nové zaměstnance, aby si poradily s rostoucím objemem rozpracovanosti zakázek. Vzhledem k rychlejšímu růstu nákupní aktivity, zůstaly dodavatelé pod tlakem. Ceny vstupů polevily poprvé za sedm měsíců, avšak zůstávají vysoko nad dlouhodobým průměrem. Rychlost navyšování cen dokončené výroby se oproti březnu nezměnila a byla nejvyšší za posledních 38 měsíců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.