Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Makro: Aktivita výrobního sektoru Česka zpomaluje

01.06.2011 | 13:00 0 Komentářů

Růst výrobního sektoru Česka v polovině druhého čtvrtletí znatelně oslabil. Podle květnového přehledu Markit Economics pro banku HSBC, zpomalil index PMI Česka o 3,1 na 55,9 bodů a zaznamenal největší měsíční propad od prosince 2008. Jeho úroveň byla nejnižší od února 2010. V lednu PMI přitom vyskočil na rekordní úroveň 60,5 bodů. Nad hladinou 50 bodů, jenž odděluje růst od poklesu, se ukazatel pohybuje od listopadu 2009.

Navzdory nejnižší úrovni PMI za 15 měsíců se produkce nepřetržitě rozšiřuje od srpna 2009 a převyšuje dlouhodobý průměr. Květnové zpomalení se projevilo ve všech složkách indexu, nejvíce ve výrobě. Pokles zaznamenaly nové zakázky, které indikují budoucí trendy, oslabil index zásob vstupů. Aktuální data signalizují zpomalení výroby v Evropě, včetně eurozóny.

Zaměstnanost rostla pomaleji, v reakci na očekávaný útlum výroby v následujících měsících, udržela však nepřetržitý růst od března 2010. Ceny vstupů vykázaly nejpomalejší nárůst za 14 měsíců a odrážely zejména pokles cen komodit. Tempo zvyšování ceny dokončené výroby bylo nejpomalejší od loňského prosince.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.