Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Makro: Aktivita služeb USA v únoru vyskočila na pětiletý vrchol

03.03.2011 | 16:54 0 Komentářů

Aktivita sektoru služeb Spojených Států v únoru nepřetržitě zrychluje od září a potvrzuje rychlou expanzi v 1Q letošního roku. Průzkum nákupních manažerů potvrdil, že ukazatel stoupl o 0,3% na 59,7 poté, co vyskočil o 2,3% na 59,4 bodů v lednu. Únorová úroveň NMI byla nejvyšší od srpna roku 2005. Výsledek předčil očekávání 59,5 bodů. Hladina 60 bodů označuje velmi dobrý stav sektoru, 50 bodů odděluje růst od poklesu, přičemž služby se na růstu ekonomiky podílí až ze dvou třetin.

Růst zaznamenalo 13 z 18 odvětví služeb a sektor setrvává v nepřetržité expanzi od ledna 2010. Velmi rychlý růst zaznamenal ukazatel produkce, nové zakázky a inflace. Zrychlil růst ukazatel exportní zakázky, zaměstnanosti, nedokončené výroby. Zásoby se po lednovém přechodném poklesu výrazně navýšily, zpomalil růst dodavatelů.

Zaměstnanost se nepřetržitě rozšiřuje třetí měsíc. Devět odvětví služeb potvrdilo nabírání nových pracovních sil, pět snížení a čtyři žádnou změnu. Inflační ukazatel vyskočil o 1,2% na nové 2,5-leté maximum 73,3 bodů. Téměř všechny sledované odvětví kromě zemědělství zaznamenaly nárůst vstupů. Oživení americké ekonomiky je v 1Q patrné. Ukazatel výrobní aktivity v únoru vyskočil na sedmiletý vrchol a předčil očekávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.