Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Makro: Aktivita služeb USA v květnu zrychlila

03.06.2011 | 17:35 0 Komentářů

Sektor služeb Spojených Států se v květnu zotavil, nárůst nových zakázek a zaměstnanosti a naznačuje další zlepšení v následujícím období. Ceny vstupů byly zvýšené, avšak rostly nejpomaleji v letošním roce. Podle respondentů panuje na trhu vcelku pozitivní sentiment, znepokojení vyvolává nárůst cen paliv a surovin. Květnový průzkum nákupních manažerů uvedl, že index NMI vzrostl o 1,8 na 54,6 bodů, po propadu o 4,5 bodu na osmiměsíční minimum 52,8 bodů v dubnu.

Výsledek předčil očekávání 54,0 bodů. Hladina 60 bodů označuje velmi dobrý stav sektoru, neutrální úroveň 50 odděluje expanzi od poklesu, přičemž služby se na růstu ekonomiky podílí až ze dvou třetin.

Růst v květnu reportovalo 16 z 18 odvětví služeb, přičemž sektor drží nepřetržitou expanzi od listopadu 2009. Ukazatel aktivity téměř stagnoval na čtyřměsíčním minimu 53,6 bodů, index zakázek vzrostl o 4,1 procentních bodů, po propadu na 16-měsíční minimum 52,7 bodů o měsíc dříve. Index zaměstnanosti stoupl o 2,1 na 54,0 bodů a rostl devátý měsíc. Třináct odvětví služeb potvrdilo nabírání nových pracovních sil, tři snížení a dvě žádnou změnu. Ceny vstupů zmírnily růst třetí měsíc, index rozpracovanosti zakázek a zásob rostl pomaleji, ukazatel dodavatelů vyskočil na nejvyšší úroveň v roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.