Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Makro: Aktivita služeb eurozóny v srpnu klesla na dvouleté minimum

05.09.2011 | 11:58 0 Komentářů

Aktivita soukromého sektoru služeb eurozóny zpomaluje pátý měsíc a je nejslabší od září 2009. Útlum poptávky po službách odráží ekonomickou nejistotu a úsporná opatření v řadě zemí. Ve třetím čtvrtletí průměr indexu PMI průběžně oslabuje na 51,5 bodu, z 55,5 bodu v 2Q.

Pouze ve Francii aktivita služeb vzrostla a převyšovala průměr eurozóny. Nové zakázky poklesly v řadě zemí včetně Německa (poprvé od června 2010) a potvrzují zhoršení ekonomického klimatu. Výhled zaznamenal kvůli zhoršení globálního výhledu, dluhovým problémům a turbulencím na finančních trzích největší pokles od pádu banky Lehman Brothers. Horší vyhlídky byly patrné zejména v Německu, Francii, Itálii a Španělsku. Růst zaměstnanosti ve službách zrychlil, zejména ve Francii a Německu a nepřetržitě se rozšiřuje od dubna loňského roku. Kombinace útlumu nových zakázek a stabilní zaměstnanosti znamenala druhý po sobě jdoucí pokles rozpracovanosti zakázek.

Průměrné ceny vstupů rostly nejpomaleji v letošním roce a setrvaly výrazně pod 2,5- letým vrcholem z března. Ceny účtované za služby rostly velmi mírně, avšak vykázaly sedmý po sobě jdoucí měsíc růstu. Nejvýrazněji se zvyšovaly v Německu a ve Francii, zatímco v Itálii, Španělsku a Irsku poklesly.
Konečný průzkum Markit Economics za srpen potvrdil, že index aktivity služeb eurozóny oslabil o desetinu na 51,5 bodů a v nepřetržité expanzi se udržel 24 měsíců. Výsledek vyšel v souladu s předběžným čtením a očekáváním. V červenci PMI poklesl o 2,1 na 51,6 bodů. PMI zahrnuje údaje osmi zemí eurozóny, které reprezentují asi 80% výkonu sektoru. Neutrální úroveň 50 bodů odděluje růst od poklesu.

V Německu srpnový index aktivity ve službách poklesl o 1,8 na 51,1 bodů, nejnižší úroveň od října 2009. Výsledek nakonec předčil předběžný odhad a konsenzus na úrovni 50.4 bodů. Ve Francii se PMI zvýšil o 2,6 bodu na tříměsíční maximum 56,8 bodů. V Itálii PMI zmírnil pokles o 0,2 na 48,4 bodů, také ve Španělsku o 0,3 na 45,3bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.