Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Makro: Aktivita oblasti středozápadu v lednu nečekaně zpomalila

24.02.2011 | 16:28 0 Komentářů

Hospodářská aktivita amerického středozápadu v lednu nečekaně zpomalila poté, co se rozšířila poprvé v průběhu pěti měsíců v prosinci. Celonárodní index aktivity oblasti Chicago (CFNAI) v lednu klesl z revidované hodnoty +0,18 na -0,16 bodů, uvedl předběžný údaj Fedu Chicago. Většinový konsenzus předpokládal úroveň +0,09 bodů. Z celkem 85 individuálních indikátorů přispívalo pozitivně 39. Tříměsíční průměr setrval v záporných hodnotách osmý měsíc a pod historickým trendem. S ohledem na inflaci a vývoj tříměsíčního indikátoru se přepokládají tlumené inflační tlaky v letošním roce.

Index sleduje čtyři širší podkategorie – výrobu, zaměstnanost, spotřebu a tržby, nulová hladina odděluje růst od poklesu. Tři z čtyř širších ukazatelů přispívaly pozitivně. Výrobní indikátor (výroba a mzdy) + 0,05 body. Průmyslová produkce v lednu zpomalila o 0,1% a celkové využití kapacit na 76,1%. Podle ISM sektor zrychlil z 58,5 na 60,8 bodů. Ukazatel tržby (tržby, zakázky a zásoby) přispíval +0,06 body. Indikátor nových zakázek podle ISM vyskočil na 7-letý vrchol 67,8 bodů.

Ukazatel zaměstnanosti (zaměstnanost nezaměstnanost a počty odpracovaných hodin) přidal +0,11 bodů. Zaměstnanost USA v lednu vzrostla o 36 tisíc, z toho ve zpracovatelském sektoru o 49 tisíc a míra nezaměstnanosti se snížila o 0,4% na 9,0%. Žádostí o podporu naproti tomu ve sledovaném období vzrostly. Nejslabší indikátor, spotřeba (osobní spotřeba a bydlení) zúžil pokles na -0,38 bodů a zaznamenal první zlepšení v průběhu pěti měsíců. Nová bytová výstavba v lednu zrychlila o 76 tisíc na 596 tisíc celoročně přepočtených jednotek, avšak indikátor budoucí výstavby- počet stavebních povolení zaznamenal výrazný pokles o 65 tisíc na 562 tisíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.