Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Makro: Aktivita oblasti Chicago v září setrvala v poklesu

25.10.2010 | 16:09 0 Komentářů

Hospodářská aktivita amerického středozápadu byla v září slabá a setrvala v poklesu. Zpětná revize vykazovala mírné zlepšení, uvedl v průzkum Fed Chicago. Celonárodní index aktivity oblasti Chicago (CFNAI), jenž sleduje čtyři širší podkategorie – výrobu, zaměstnanost, spotřebu a tržby, dosahoval -0,58 bodů, oproti -0,49 v srpnu. Nulová hladina odděluje růst od poklesu aktivity. Zářiový ukazatel byl jen na dohled hladině -0,65 bodů před rokem. Z celkem 85 individuálních indikátorů přispívalo negativně 45.

Fed zpětně revidoval data od dubna, přičemž od května indikátory vykazovaly záporné hodnoty. V červenci nicméně revidoval ukazatel do oblasti expanze. Zářiový průzkum zklamal očekávání trhu. Většinový konsenzus předpokládal CFNAI na -0,30 bodu. Tříměsíční pohyblivý průměr ukazatele se jen mírně zhoršil z -0,32 bodu na -0,33 bodů a setrval pod historickým trendem. V květnu přitom dosáhl nejvyšší úroveň od března 2006.

Tři ze čtyř širších ukazatelů v září zaznamenaly mírné zlepšení. Výrobní indikátor (výroba a mzdy) prohloubil pokles. Průmyslová výroba v září zpomalila o 0,2% po růstu o 0,2% v srpnu. Ukazatel tržby (tržby, zakázky a zásoby) přispíval kladně po mírném snížení o měsíc dříve. Výrobní index ISM v září vyskočil z 51,4 na 55,6 bodů.

Ukazatel zaměstnanosti (zaměstnanost nezaměstnanost a počty odpracovaných hodin) korigoval pokles. Zaměstnanost USA v září klesla o 95 tisíc míst, nicméně počet nových míst v soukromém sektoru vyskočil o 64 tisíc míst a průměr týdenních žádostí o podporu zaznamenal pokles. Kategorie spotřeba (osobní spotřeba a bydlení), byla nadále nejslabší komponent CFNAI. Indikátor ale v září opět mírně zúžil pokles na -0,39 bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.