Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Makro: Aktivita oblasti Chicago v listopadu zpomalila

20.12.2010 | 16:35 0 Komentářů

Hospodářská aktivita amerického středozápadu kvůli zhoršení zaměstnanosti prohloubila pokles a výsledek zklamal očekávání. Z celkem 85 individuálních indikátorů v listopadu přispívalo pozitivně pouze 35. Mírně pozitivně se projevila sestupná revize dat za říjen. Celonárodní index aktivity oblasti Chicago (CFNAI) v listopadu oslabil z revidované hodnoty -0,25 na -0,46, uvedl průzkum Fedu Chicago.

CFNAI sleduje čtyři širší podkategorie – výrobu, zaměstnanost, spotřebu a tržby, nulová hladina odděluje růst od poklesu aktivity. Ukazatel setrvává nepřetržitě v záporném teritoriu od srpna. Většinový konsenzus předpokládal zlepšení na 0 bodů. Tříměsíční pohyblivý průměr ukazatele v říjnu zúžil pokles z -0,42 na -0,41 bodů, byl ale nejslabší v letošním roce.

Tři ze čtyř širších ukazatelů vykázalo zhoršení. Výrobní indikátor (výroba a mzdy) stabilně přispíval kladně. Průmyslový produkce v listopadu zrychlila o 0,4% a celkové využití kapacit zpracovatelského sektoru zrychlilo o 0,2% na 72,8%. Ukazatel tržby (tržby, zakázky a zásoby) zaznamenal zhoršení ale přispíval kladně. Výrobní index ISM v listopadu zpomalil o 0,3% na 56,6 bodů, před měsícem vyskočil o 2,5 bodů až na pětiměsíční vrchol 56,9 bodů.

Ukazatel zaměstnanosti (zaměstnanost nezaměstnanost a počty odpracovaných hodin) sklouzl do záporného teritoria a přispíval negativně. Zaměstnanost USA v listopadu vzrostla pouze o 39 tisíc a následovala skokové zvýšení 172 tisíc v říjnu. Míra nezaměstnanosti vyskočila o 0,2% na 9,8%. Ukazatel spotřeba (osobní spotřeba a bydlení) v listopadu mírně prohloubil pokles a byl stále nejslabší komponent CFNAI. Nová bytová výstavba sice vzrostla o 21 tisíc na 555 tisíc celoročně přepočtených jednotek, počet stavebních povolení se nečekaně prudce snížil o 22 tisíc na 530 tisíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.