Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Makro: ADP v březnu očekává ztrátu 23 tisíc pracovních míst v soukromém sektoru USA

31.03.2010 | 16:29 0 Komentářů

Sezónní odhad zaměstnanosti soukromého sektoru USA monitorovaný společností Automatic Data Processing (ADP) předpokládá v březnu úbytek 23 tisíc pracovních míst po revidované ztrátě 24 tisíc míst v únoru. Údaj nezahrnuje faktor počasí ani přírůstek pracovních míst veřejného sektoru který by ho mohl ovlivnit. Páteční data NFP tak mohou být výrazně lepší. Úbytek v soukromém sektoru byl podle ADP nejnižší od února 2008.

Výsledek zaostal za očekáváním. Průměrné analytické odhady už projektovaly přírůstek a to 40 tisíc míst po předběžném výsledku -20 tisíc v únoru.

Malé a střední podniky v březnu vyřadily 16 tisíc míst a velké 7 tisíc pracovních míst. Zaměstnanost sektoru služeb rostla už třetí měsíc. Služby generovaly 28 tisíc nových míst po přírůstku 24 tisíc v únoru. Výrobní sektor uvolnil 51 tisíc pracovních míst a zaměstnanost nepřetržitě klesala 49 měsíců.

Ve stavebnictví podniky zrušily 43 tisíc pozic. Byl to nepřetržitý pokles 38 měsíců a od svého vrcholu v lednu 2007 celkový úbytek 1,8 milionů pracovních míst. Finanční sektor služeb nepřetržitě zeštíhluje 28 měsíců, v březnu uvolnil dalších 8 tisíc zaměstnanců.

ADP monitoruje každý měsíc data všech soukromých subjektů. Ze zhruba 400 tisíc podniků, které zaměstnávají 24 milionů osob zpracovává odhad, který předchází měsíční statistice zaměstnanosti amerického ministerstva práce. Průměrné odhady předpokládají pro měsíc březen přírůstek 190 tisíc nových pracovních míst v nezemědělského sektoru a stagnaci míry nezaměstnanosti na 9,7%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.