Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: ADP očekává v květnu 55 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru USA

03.06.2010 | 15:20 0 Komentářů

Sezónní odhad zaměstnanosti soukromého sektoru USA, monitorovaný společností Automatic Data Processing (ADP) předpokládá v květnu přírůstek 55 tisíc nových pracovních míst po revidovaném výsledku 65 tisíc v dubnu a 32 tisíc v březnu. Páteční data NFP tak mohou překonat očekávání. Zaměstnanost soukromém sektoru nepřetržitě roste od letošního února. Tržní odhady čekaly přírůstek 58 tisíc nových pozic po předběžném výsledku 32 tisíc v dubnu.

Malé a střední podniky v květnu generovaly 52 tisíc míst a velké 3 tisíce nových pracovních míst. Výrobní sektor uvolnil 23 tisíc a zaměstnanost nepřetržitě klesala 51 měsíců, počet míst ve zpracovatelském sektoru rostl o 15 tisíc. Služby generovaly 78 tisíc nových míst po revidovaném přírůstku 75 tisíc o měsíc dříve a zaměstnanost nepřetržitě roste čtyři měsíce.

Ve stavebnictví podniky zrušily 41 tisíc pozic, o 1 tisíc méně než v dubnu. Byl to ale nepřetržitý pokles 35 měsíců a od svého vrcholu v lednu 2007 celkový úbytek 2,191 milionů pracovních míst. Sektor finančních služeb nepřetržitě zeštíhluje tři roky, v květnu uvolnil dalších 8 tisíc pracovních míst.

ADP monitoruje každý měsíc data všech soukromých subjektů. Ze zhruba 400 tisíc podniků, které zaměstnávají 24 milionů osob zpracovává odhad, který předchází měsíční statistice zaměstnanosti amerického ministerstva práce. Většinový konsenzus očekává v květnu 475 tisíc nových pracovních míst v nezemědělského sektoru a míru nezaměstnanosti 9,8%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.