Pondělí 28. září. Svátek má Václav.

Majoritní podíl v Pivovarech Lobkowicz nakonec z velké části ovládne čínský investor CEFC

07.09.2015 | 08:18 0 Komentářů

Společnost Pivovary Lobkowicz Group (PLG) v sobotu ve své tiskové zprávě oznámila, že většinový 79,4% podíl v PLG koupí od stávajících majoritních vlastníků Palace Capital, a.s. (doposud držel v PLG 53,2 %) a GO Solar s.r.o. (doposud držel v PLG 26,2 %) pro tento účel založená společnost, jenž je ze 70 % vlastněna CEFC Investment (Europe) Company, a.s. (jedná se o dceřinou společnost čínské firmy CEFC), z 20 % vlastněna J&T Private Equity Group a z 10 % vlastněna Zdeňkem Radilem, generálním ředitelem a předsedou představenstva PLG. Zdeněk Radil má zároveň předkupní právo na další 10% podíl od CEFC Investment (Europe) Company, a.s. Celková hodnota transakce činí 1,9 mld. Kč. Tato akvizice bude částečně financována vlastním kapitálem investorů a částečně dluhovým financováním od J&T Banky.

Celá transakce bude vypořádána, podle zaslané tiskové zprávy, do 14. září 2015, a to za podmínky, že do té doby bude zaplacena celá kupní cena ve výši 1,9 mld. Kč.

To, že se chystá změna majoritních vlastníků ve společnosti PLG, bylo indikováno již letos v červnu, kdy byla oznámena dohoda o prodeji 79,4% podílu mezi Palace Capital, GO Solar na jedné straně a společností Lobkowiczký pivovar, a.s. (je ze 100 % vlastněná panem Zdeňkem Radilem) na straně druhé. Termínem vypořádání transakce byl konec srpna 2015. Začátkem září však bylo oznámeno, že vypořádání koupě 79,4% podílu v PLG bylo odloženo o dva týdny s tím, že probíhají jednání o financování transakce s několika finančními investory, kteří by mohli do PLG vstoupit společně s panem Zdeňkem Radilem.

Sobotní zpráva tak nyní přináší do celé záležitosti konkrétní závěry. Nakonec tedy do společnosti PLG významně vstupuje čínský investor v podobě CEFC Investment (Europe) Company, a.s., jenž by měl na základě výše uvedeného v PLG držet 55,58% podíl, dále J&T Private Equity Group by měla ovládat 15,88% podíl a na pana Zdeňka Radila pak připadá 7,94% podíl v PLG (v případě využití předkupního práva by pak jeho podíl stoupl na 15,88 % a podíl CEFC by klesl na 47,64 %).

Jak jsme již uváděli v našem komentáři z letošního června, tak výše uvedená transakce oceňuje celou společnost PLG na cca 2,39 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii představuje cca 204,70 Kč. Pokud tedy do 14. září dojde k vypořádání transakce, pak se domníváme, že by měla následovat povinná nabídka odkupu akcií všem akcionářům držících v PLG zbylých 20,6 %, a to podle našeho názoru za cenu blízkou 204,70 Kč. V kontextu naší cílové ceny na akcii PLG ve výši 201 Kč hodnotíme cenu 204,70 Kč jako zajímavou a pro investory, kteří vstupovali do pozic za ceny kolem 160 Kč (nabídková cena v rámci loňského květnového IPO činila 160 Kč), by znamenala velmi solidní výnos. Na druhou stranu se domníváme, že by změnou majoritního vlastníka nemělo dojít k odchýlení od v loňském roce nastavené strategie spočívající v expanzi do on-trade segmentu (akvizice restaurací a hospod), rozšiřování exportních aktivit či případné akvizici středně velkého pivovaru.

Sobotní zprávu hodnotíme jako pozitivní pro akcie PLG a očekáváme, že akcie PLG otevřou dnešní obchodování v kladném teritoriu.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.