Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Maersk kupuje významnou část hongkongské logistické společnosti LF Logistics za 3,6 mld. USD

22.12.2021 | 16:20 0 Komentářů

Logisticko energetická skupina A.P. Moller–Maersk pod kterou patří největší kontejnerový dopravce, Maersk Line, oznámila akvizici části logistické společnosti LF Logistics za 3,6 mld. USD.

Společnost Maersk oznámila uzavření dohody o koupi části logistické společnosti LF Logistics za 3,6 mld. USD. LF Logistics je ze 78 % vlastněna hongkongskou společností Li & Fung, zbytek podílu na společnosti drží fond Temasek, který je podporovaný singapurskou vládou. Maerks koupí část společnosti LF Logistics, jež se zabývá přepravními kontrakty. Zároveň vstoupí do strategického partnerství s Li & Fung.

Dohoda je součástí expanze činnosti směrem k pozemním operacím. Maersk se těší velkému objemu hotovosti, který získala v návaznosti na vysoké ceny za lodní přepravu. Tyto peníze používá k rozšiřování jejího jádrového podnikání na další trhy včetně ecommerce či pozemní a vzdušné přepravy.

„Pro společnost je to další krok k tomu, aby nebyla pouze lodní přepravní linkou a aby se stala jednotným poskytovatelem přepravy,“ vyjádřil se CEO skupiny Maersk Soren Skou pro Financial Times.

Společnost LF Logistics, která je předmětem dohody o koupi, provozuje 223 skladů ve 14 zemích napříč Asií a spolupracuje s mezinárodními dodavateli a distributory oblečení, maloobchodního a spotřebního zboží v regionu.

Dohoda ocení společnost na čtrnácti násobek jejího očištěného hrubého provozního zisku (EBITDA). Skou uvedl, že kvůli vysokému ocenění v dohodě o koupi plánuje Maersk zdvojnásobit EBITDA LF Logistics. Dohoda učiní společnost Maersk sedmým největším poskytovatelem přepravních kontraktů. CEO Maersk dále uvedl, že skupina stále potřebuje expandovat na trhu skladů, především v Evropě. Vzhledem k vysokému objemu hotovosti tak po uzavření dohody o koupi části LF Logistics plánuje Maersk v příštím roce pokračovat v akviziční činnosti.

Akcie společnosti Maersk se obchodují v Dánsku. Na e-Brokeru se obchodují formou ADR (americký depozitní certifikát) pod tickerem AMKBY s růstem o 0,21 % na 17,09 USD. Jeden ADR představuje 0,005 akcie Maersk.

Zdroj: Financial Times

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.