Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Maďarská centrální banka nečekaně zvyšuje úrokové sazby o 300 bps na 11,50%

22.10.2008 | 14:30 0 Komentářů

Maďarská centrální banka nečekaně dnes zvýšila úrokové sazby o 300 bps. na 11,50%. V pondělí na řádném zasedání přitom centrální banka ponechala sazby beze změny na 8,50%. Maďarská centrální se rozhodla evidentně bránit maďarský forint, který za poslední 3 týdny oslabil o 17% a dnes dopoledne propadl až na 283 HUF/EUR, což téměř odpovídá historickému (285 HUF/EUR) z června 2006.
Již včera centrální banka uvedla, že se bude snažit pomoci oslabujícímu forintu, protože oslabující měna může ohrozit inflační cíle centrální banky. Kroky v podobném rozsahu (zvyšování sazeb o 300 bps) maďarská centrální banka dělala naposledy v roce 2003, kdy také reagovala na oslabující forint.
Maďarský forint a maďarské dluhopisy se poslední 3-4 týdny dostaly po výrazný prodejní tlak ze strany zahraničních investorů, kteří globálně likvidují riziková aktiva. Maďarská ekonomika je přitom považována za nejrizikovější v regionu kvůli dlouhodobě schodkovému rozpočtu (deficit 6-10% HDP posledních 6 let), vysoké závislosti na zahraničním financování (cca1/4všech úvěrů v ekonomice).
Zamrzlé finanční na trhy na přelomu září a října odstartovaly téměř panické výprodeje maďarských aktiv. Výnosy 5-letých dluhopisů  za poslední měsíc poskočily o více jak 400 bazických bodů a po 9 letech překonaly hranici 13%. Forint se přiblížil historickému maximu. Index budapešťské burzy ztratil více jak 40%, což je více než region (Praha –30% m/m, Varšava –28%).
Minulý týden o pomoc Maďarsko vyjednávalo s IMF. Současně ECB poskytla maďarské centrální bance úvěrovou linku (swap 5,0 mld. EUR), aby mohla stabilizovat devizové trhy. Vláda přijala řadu kroků, aby uklidnila dluhopisové trhy včetně škrtů výdajů v rozpočtu pro příští rok.
Tržní reakci považujeme za přehnanou vzhledem k výši zahraničního dluhu a jeho struktuře, objemu devizových rezerv a stavu ekonomiky. Na druhou stranu, jedním z impulzů pro finančí trhy přitom byla i vyhrocená situace Islandu. Nicméně zatím by bylo předčasné očekávat, že dnešní radikální zvýšení úrokových sazeb může situaci stabilizovat a nelze vyloučit další prudké pohyby. Po rozhodnutí centrální banky forint posílil o 2,4% na 276 HUF/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.