Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

M. Mora z ČNB v březnu neočekává zvýšení úrokových sazeb

19.03.2019 | 10:34 0 Komentářů

M. Mora z ČNB v březnu neočekává zvýšení úrokových sazeb. V celém roce 2019 vidí nejreálněji stagnaci či jedno zvýšení sazeb.

Zdroj: ČNB

V březnu sazby pravděpodobně zůstanou na stávajících úrovních, říká Mora

Člen bankovní rady a viceguvernér ČNB Marek Mora včera pro Bloomberg řekl, že centrální banka pravděpodobně příští týden ponechá úrokové sazby beze změny. Jako hlavní důvod zmiňoval zejména zhoršující se příchozí data ze zahraničí, které jsou pro exportně orientovanou ekonomiku stěžejní.

Mora vidí prostor pro stagnaci až jedno zvýšení sazeb

Mora stejně jako jeho kolegové zdůrazňoval, že domácí inflační tlaky generované robustním růstem mezd a slabší korunou oproti prognóze jsou umazávány vývojem v zahraničí, zejména posléze zpomalením růstu v eurozóně. „Jako nejpravděpodobnější scénář vidím v tomto roce žádné až jedno zvýšení úrokových sazeb a nemyslím si, že ke zvýšení sazeb dojde na příštím zasedání,“ řekl konkrétně v pondělí Mora. Poté viceguvernér dodal, že nechce zvyšovat úrokové sazby do doby, kdy nebude zřetelnější zda současné zpomalení je krátkodobého charakteru, nebo se jedná o prvnotní známky přicházející recese.

Současná inflace nad cílem nehraje velkou roli

Únorová data nad cílem ČNB Mora nepřeceňuje, když upozorňuje, že centrální banku zajímá předně výhled inflace na horizontu měnové politiky. Slabá koruna by pak podle něho mohla vyvažovat zahraniční negativní vlivy a nemusí nutně znamenat podnět k růstu sazeb. „Nechci tlačit úrokové sazby někam k neutrálním úrovním za každou cenu, pokud by to mělo stlačit míru inflace pod náš cíl“, uzavřel Mora pro Bloomberg.

V reakci na slova M. Mora nadále klesá pravděpodobnost růstu sazeb na základě tržních ukazatelů. Tržní očekávání dle FRA odhadují březnové zvýšení sazeb mírně nad 25 %.

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.