Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Lubelski Wegiel Bogdanka v 1Q vyprodukovala 2 mil. tun uhlí, návrh dividendy zveřejní v květnu

10.04.2015 | 11:27 0 Komentářů

Polská uhelná společnost Lubelski Wegiel Bogdanka v prvním čtvrtletí 2015 vyprodukovala 1,99 mil. tun uhlí (y/y -11 %) kvůli státní Kompanii Weglowe prodávající pod produkčními náklady. Za celý rok 2015 chce i nadále vyprodukovat 9,3 až 9,5 mil. tun, ačkoliv má produkční kapacity na 10,5 až 11,5 mil. tun ročně. CEO společnosti v rozhovoru pro PAP nastínil další směřování Bogdanky.

Společnost v 1Q vyprodukovala 1,99 mil. tun uhlí, ve stejném období loňského roku 2,24 mil. tun. Prodeje meziročně klesly na 1,95 mil. tun z 2,23 mil. tun. Společnost má v současné době zásoby 320 tis. tun, vzrůst mohou až na 370 tis. tun.

Zbigniew Stopa, generální ředitel společnosti, v rozhovoru pro Polskou tiskovou agenturu uvedl, že společnost ve 2Q očekává prodeje na stejné úrovni jako v 1Q, posílit by měly až v druhé polovině roku. Společnost vyjednává o dalších dodávkách na Ukrajinu, pohlíží se také po zákaznících v České republice a Maďarsku.

Těžařská společnost letos očekává pokles cen uhlí v řádu procent. V příštím roce očekává jejich stagnaci, případně mírný pokles. Oživení by mohly přinést až roky 2017 a 2018, i když ne tak silné jako v minulosti.

Bogdanka podle Stopy nadále usiluje o snížení nákladů a optimalizaci investičních výdajů. Společnost připravuje několik strategických scénářů podle vývoje trhu, především podle restrukturalizace dolů ve Slezsku. Novou strategii spolu s dividendovou politikou společnost představí do konce června. Návrh dividendy za rok 2014, která by podle Stopy měla být na „slušné“ a „bezpečné“ úrovni, management představí do konce května.

Redukce nákladů zasáhne všechny oblasti. Personální náklady by měly klesnout po odchodu 200 zaměstnanců v letošním roce, jejichž pozice společnost již neobsadí. Společnost nebude ani prodlužovat smlouvy na dobu určitou, neplánuje však propouštět. Úspory však nedokáží plně vyvážit pokles cen uhlí, výsledky by proto podle Stopy mohly být letos meziročně slabší. Čistý zisk i cash flow by měl zůstat kladný ve všech letošních kvartálech, nezávisle na vývoji trhu.

Společnost letos očekávala CAPEX ve výši 560 mil. PLN, výši investičních výdajů však nyní přehodnocuje a aktualizované číslo představí spolu s kvartálními výsledky 30. dubna.

Titul (LWB) ztrácí 2,49 %.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.