Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Loňských úspěchů stavebnictví nedosáhne

Stavební výroba v červenci meziročně vzrostla o 3,7 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziročně vyšší o 1,5 %. V meziměsíčním srovnání pak o 1,5 %. Dařilo se především inženýrskému stavitelství, kde produkce stoupla o 8,3 %. To vzhledem k tradičním prázdninovým opravám českých silnic a dálnic není překvapivé. Výstup pozemního stavitelství přidal v červenci 1,9 %. Poptávka po rezidenčním bydlení je ale stále velká. Počet vydaných stavebních povolení byl v červenci meziročně o 11,2 % vyšší, stejně tak i počet zahájených bytů (24,3% y/y).

Ještě loni touto dobou rostlo stavebnictví dvojcifernými tempy. Kapacita sektoru je ale v současné době vyčerpaná, a tak i přes převis poptávky nad nabídkou není možné výstup zvyšovat. To je dobře vidět i na cenách stavebních prací, které rostou nejrychleji od roku 1999. V červenci jejich meziroční dynamika dosáhla už necelých 4 %.

Z výsledků za prvních sedm měsíců je tedy již zřejmé, že dynamiku loňského roku sektor neudrží. Za celý letošní rok očekáváme, že si na své konto připíše necelá 4 %, zatímco v loňském roce to bylo téměř deset procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.